Pod modrou africky vysokou oblohou se do nedohledna táhne zeleň savany a mezi rozptýlenými stromy jsou v ní vidět bílé tečky. Každá tečka znamená primitivní obydlí, kde jako střechy slouží provizorní plachty často s nápisy UNHCR, tedy Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky. Jsem na kopci, odkud se dá údajně přehlédnout rozsah největší právě probíhající uprchlické krize. Nejde přitom o Sýrii či Irák, ale o 38milionovou Ugandu, která dnes hostí téměř 900 tisíc uprchlíků ze sousedního válkou zmítaného a hladomorem sužovaného Jižního Súdánu. A navíc přes 350 tisíc uprchlíků z dalších zemí, například ze sousední Demokratické republiky Kongo.

Jižní Súdán: hladomor a válka

"Všude tu žijí lidé a tohle místo, Bidi Bidi, je dnes největším uprchlickým osídlením na světě," říká mi jedna ze zde působících humanitárních pracovnic. Bidi Bidi s více než 272 tisíci obyvateli většinou z Jižního Súdánu navíc volně navazuje na další uprchlická sídliště v jeho okolí, takže to vytváří dojem obrovské vesnice na stovkách kilometrů čtverečních, která je snadno viditelná i z vesmíru.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.