Uprchlíci do Ugandy proudí z Jižního Súdánu, státu, který si může přičíst hned několik prvenství. Je nejmladší zemí Afriky, která získala nezávislost na sousedním Súdánu až v roce 2011. Předloni dosáhl tento stát celosvětově nejvyššího skóre v Indexu křehkých nestabilních zemí časopisu Foreign Policy, který ukazuje, jaká je pravděpodobnost, že se daný stát zhroutí. Zejména kvůli občanské válce, jež začala dva roky po získání nezávislosti. A letos se Jižní Súdán stal po šesti letech první zemí, o které OSN oficiálně prohlásila, že v ní je hladomor. Postihl zřejmě okolo šesti milionů lidí.

V současné době jsou podle svědectví uprchlíků velké části země zcela vylidněny. Odhaduje se, že z Jižního Súdánu odešlo do zahraničí asi 1,82 milionu lidí, tedy více než desetina obyvatel, a jejich počet stále roste. Většina míří do sousední Ugandy. Kromě toho je v Jižním Súdánu 1,9−2,1 milionu obyvatel, kteří sice zůstávají v zemi, ale museli opustit své domovy. Počet mrtvých není znám, určitě je to více než 50 tisíc, podle některých zdrojů ale až přes 300 tisíc lidí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.