Ruská ruleta je vzrušující hra. Roztočíte bubínek revolveru, přiložíte ke spánku, stisknete spoušť a… jste buď mrtví, nebo žijete dál. Ryzí adrenalin.

Ale upřímně řečeno, proč takovou hru vlastně hrát, když člověk nemusí?

Tahle nějak chtě nechtě uvažuje část lidovců před víkendovým stranickým sjezdem, který bude schvalovat volební koalici se Starosty. Koalice musí pro vstup do sněmovny získat 10 procent hlasů. Vzhledem k dosavadním průzkumům je to vlastně ještě rizikovější než ruská ruleta. Je to 50 na 50. Vzrušující hra, to jistě. Ale proč by ji vlastně měli hrát, když nemusí?

Teoreticky se může stát i to, že se koalice KDU-STAN rozpadne ještě dřív, než začne reálně fungovat. Bude záležet na tom, zda propagátoři koalice Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka dokážou přesvědčit delegáty, že jde přece jen o jinou hru než o ruskou ruletu; například o loterii, v níž je značná šance na výhru, přičemž jackpotem není pouhé přežití.

Jinak řečeno, že 10 procent překoná koalice hravě, že lidovci tím pádem získají víc mandátů, než by měli samostatně, a budou tak mít větší politickou váhu než dosud. Je pravda, že kdyby koalici volili všichni, kdo její volbu vážně zvažují, mohla by se dostat až na 15 procent hlasů a stát se skutečnou "třetí silou". Jenže na druhou stranu součet preferencí KDU a STAN činil v aktuálním volebním modelu agentury Median 9,5 procenta (sedm procent KDU, 2,5 procenta STAN) a výsledky u dalších agentur vypadají podobně.

Takže bude zajímavé sledovat, podle jakého úsloví se delegáti zařídí. Zda to bude "odvážnému štěstí přeje", nebo "lepší preference v hrsti než potenciál na střeše".