Když nacisté v roce 1941 přepadli Sovětský svaz a drtili jednu divizi Rudé armády za druhou, vzpomněl si Stalin, že ducha prostých vojáků by mohla pozvednout do té doby pronásledovaná pravoslavná církev. U jednotek se kromě politických komisařů začali objevovat kněží, pro vlast a vítězství se smělo vzývat nejen jméno Stalinovo, ale i Boží. Po válce se vše vrátilo do starých kolejí a teprve Vladimir Putin pochopil to, co Stalin − jak moc se mu může církev hodit. V posledních letech nevynechá jedinou příležitost, aby se ukázal s vysokými pravoslavnými hodnostáři, promluvil k věřícím, dal okázale najevo zbožnost. Naposledy včera si pro to vybral vysvěcení nového kostela ve Sretenském klášteře, který se nachází v centru Moskvy, shodou okolností nedaleko Lubjanky, sídla bývalé sovětské tajné policie KGB, pro niž Putin pracoval.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru