Ani jedna česká banka nezažila za jeden rok takové změny jako Moneta pod vedením Tomáše Spurného. Místo jednoho akcionáře, amerického konglomerátu GE, má nyní kvůli vstupu na burzu sedm tisíc spolumajitelů. Banka se přejmenovala a má plán stát se výrazně větším hráčem, zejména v úvěrech menším a středním firmám a domácnostem. Nejtěžší na přeměně banky je namotivovat zaměstnance a změnit jejich myšlení, říká Tomáš Spurný, šéf banky, která je dle objemu aktiv šestou největší v Česku.

HN: Od vstupu Monety Money Bank na burzu uplynul rok. Šel byste znovu cestou burzy, nebo byste něco udělal jinak?

Já se nikdy nedívám dozadu, takto vůbec nepřemýšlím. Během své kariéry jsem banky privatizoval, restrukturalizoval, léčil šokem. Teď chci z Monety vytvořit domácího šampiona a snažím se na tomto úkolu nic nepokazit. Moneta stále těží i z předchozích dvou kapitol vývoje: má velice silnou pozici ve financování zemědělců, kterou kdysi získala GE Capital Bank převzetím Agrobanky. A stejně tak pod značkou GE Money Bank začala jako první v Česku poskytovat nezajištěné úvěry domácnostem. Za velký úspěch pak považuji rychlost, s jakou veřejnost přijala nový brand Moneta. Rozpoznatelnost naší značky je nyní už na úrovni 29 procent, přitom když byla její předchůdkyně na vrcholu, bylo to 50 procent. A také to, že po sedmi letech zmenšování jsme banku znovu dostali do růstu.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru