Zákazníci získali páku proti dosud nedotknutelným mobilním operátorům. Poslanci ve středu schválili vládní novelu telekomunikačního zákona, která posiluje jejich práva a zároveň podstatně zvyšuje pokuty operátorům za omezování jejich konkurentů. Vláda si od zákona slibuje, že podpoří současný tlak veřejnosti na zlevňování mobilního internetu v Česku, jehož ceny se dlouhodobě řadí k nejvyšším v Evropě.

Pokud novelu podpoří také Senát a podepíše ji prezident, mohla by začít platit ještě před říjnovými volbami do sněmovny. Její přijetí navíc otevírá možnost, aby na český trh vstoupil čtvrtý velký operátor, který by dosavadní hlavní trojici telekomunikačních firem tlačil k dalšímu zlevňování.

Přijetí zákona ve sněmovně předcházel lobbing mobilních operátorů. Ministerstvo průmyslu, které za novelou stojí, se proto obávalo, že se poslanci jejich tlaku podvolí a zákon pozměňovacími návrhy otupí. "Tlaky, které se ve sněmovně objevily, neuspěly. Podařilo se naplnit jednu z vládních priorit, která povede k rozhýbání mobilního trhu," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Novela zkracuje lhůtu pro změnu mobilního operátora z 42 na 10 dnů, což má zvýšit konkurenci mezi operátory. Spotřebitelé budou také moci bez pokuty odstoupit od smlouvy, pokud ji operátor jednostranně změní.

Telekomunikačním společnostem navíc hrozí přísnější pokuty. Dosud se mohly obávat sankcí do 20 milionů korun, nově to bude až do výše 10 procent jejich obratu. A to může hlavní trojici operátorů vyjít až na jednotky miliard.

Právě vyšším pokutám se firmy T-Mobile, O2 a Vodafone snažily vyhnout. Výměnou za jejich snížení proto krátce před poslaneckým hlasováním přišly s překvapivým slibem: Do půl roku dobrovolně posílíme práva spotřebitelů, i kdyby novela nebyla schválena. "Zvítězilo ovšem přesvědčení, že cesta k nabídce atraktivních služeb vede přes vysoké pokuty," komentoval rozhodnutí poslanců Jiří Grund, šéf Asociace provozovatelů mobilních sítí, která tři hlavní operátory zastupuje.

Vypjatá debata o vylepšení podmínek na mobilním trhu se vede od letošního ledna. Tehdy vyšlo najevo, že ministr průmyslu Jan Mládek nepočítá s vyšší ochranou spotřebitelů, kterou přislíbil do zákona napsat. Koncem února proto premiér Mládka odvolal. Ministrem se stal Mládkův náměstek Jiří Havlíček a jeho tým opatření na větší ochranu zákazníků vrátil do hry. Se sílícím tlakem navíc hlavní operátoři přistoupili k vylepšování svých nabídek, které zůstávaly po léta nezměněny. Vodafone a T-Mobile zvýšily příděly mobilních dat u většiny svých tarifů, zároveň ale mírně zdražily.

Spolky spotřebitelů proto požadují další vylepšení nabídek a stěžují si třeba na to, že firemní zákazníci stále za mobilní služby platí až pětkrát méně než řadoví spotřebitelé. Organizace dTest připravuje hromadnou aukci, v níž chce pro běžné klienty u operátorů vyjednat skupinovou slevu. Do její kampaně už se přihlásilo přes 50 tisíc Čechů.

Spolek Telefonující.cz zase upíná naději na další zlevňování k očekávanému příchodu čtvrtého operátora na český trh, k němuž by mohlo dojít v roce 2019. Na tento rok stát plánuje dražbu kmitočtů pro superrychlé mobilní sítě páté generace a v aukci už zároveň počítá i s místem pro čtvrtého operátora.

Taková proměna mobilního trhu závisí ale také na dokončení druhé digitalizace televizního vysílání − ta spočívá mimo jiné v tom, že televize se přesunou na nové kmitočty a jejich "staré" obsadí operátoři. To je další z témat, která novela telekomunikačního zákona řeší.

Televizní vysílání bude muset projít technologickou proměnou. Ta si vyžádá výměnu většiny televizorů či set-top boxů za nové, za což české domácnosti zaplatí asi pět miliard korun. Druhá televizní digitalizace musí podle státu proběhnout do roku 2021, kdy bude dosavadní televizní signál vypnut a nahrazen novým.

Ani schválení této pasáže novely se neobešlo bez sporů mezi vládou a firemními lobbisty. Satelitní operátoři premiéra Sobotku před hlasováním ve sněmovně obvinili, že podporou digitalizace zvýhodňuje jejich konkurenty z řad provozovatelů pozemní televize. Opoziční poslanec Marek Benda (ODS) proto prosazoval, aby byl celý proces do vyřešení sporu pozastaven. Jeho pozměňovací návrh ale sněmovna nepřijala.

Související