Málokterý premiér se může pochlubit tím, že mu vrchního konzultanta dělá jeden z jeho předchůdců. Bohuslav Sobotka takovou výhodu má, Vladimír Špidla mu radí už čtvrtým rokem.

Bývalý předseda vlády a eurokomisař patřil do úzkého okruhu lidí, kteří byli Sobotkovi nablízku během vládní krize.

Po odchodu Andreje Babiše z vlády se zdá, že vládní krize končí. Při pohledu zpět se nelze ubránit myšlence, že se premiér a předseda ČSSD Sobotka chtěl vymezit vůči silnějšímu soupeři před blížícími se volbami. Nebo to vidíte jinak?

Už dlouhé měsíce bylo jasné, že hlavní politický konflikt se odehraje mezi ČSSD a hnutím ANO. Byla jen otázka, kdy přesně a v jaké formě. Důvody byly zřejmé, kolem ministra Babiše se účelově vytvořil zvláštní konglomerát, který propojil velkou moc ekonomickou, mediální i politickou. Toto propojení je neobvyklé a po mém soudu ohrožující demokratický systém jako takový. Takže to střetnutí bylo logické. Ale samozřejmě jsem nevěděl, že nastane v květnu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.