Koalice je z principu uskupení, které je v permanentní krizi, takže se vlastně nic zvláštního nestalo. Věta, kterou Karel Schwarzenberg glosoval vládní krizi před šesti lety, by se na první pohled dala aplikovat i na současnou situaci. Po konfliktu odešel z vlády předseda jedné z koaličních stran, vláda vydržela, jede se dál. Jenže tak banální to tentokrát není.

Vládní krize přerostla bohužel ve vážnou krizi ústavní. Nejde ani tak o to, že se prezident hodlal dotazovat Ústavního soudu, jestli skutečně musí odvolat ministra, pokud mu to navrhne premiér. S tímto dotazem by Ústavní soud byl nejspíš hotový za pět minut, ústava v tomto bodě hovoří dostatečně jasně. Jde hlavně o zpochybnění dosavadní interpretace, podle které se demise premiéra považovala automaticky za demisi celé vlády. Prezident razí teorii, že za určitých okolností může vyměnit pouze premiéra, a spor interpretací zůstal kvůli překotnému vývoji nerozhodnutý. To zakládá ústavní nejistotu pro budoucnost.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.