Padají hrozby arbitráží, miliardy létají vzduchem, poslanci poslušně předkládají pozměňovací zákony připravené odvětvovými asociacemi. V souboji o novou podobu TV vysílání a přísnější regulaci mobilních operátorů už velcí hráči a jejich lobbisté zkusili skoro vše. Vrcholem kampaně se stal bizarní inzerát v celostátním deníku, který zobrazil premiéra Sobotku, jak buldozerem hrne zlaťáky ze státní kasy k soukromým firmám. Česká asociace satelitních operátorů, která inzerát platila, karikaturu doplnila sadou argumentů, jež už byly několikrát vyvráceny. Takový tlak se nakonec může obrátit proti nim.

Proč se zrovna novela zákona o elektronické komunikaci, kterou mají poslanci definitivně schválit dnes, stala tak horkým bojištěm? Ve hře jsou hned dva trhy. Nejviditelnější je přetahovaná o televizní diváky, snaha přerozdělit si je, co nejvíc z nich odlákat z bezplatného příjmu k takovému, za nějž se (nad rámec koncesionářského poplatku, jemuž se nevyhne nikdo, kdo se dívá na televizi) pravidelně platí. Druhým, nyní poněkud skrytějším motivem je možnost co nejdéle udržet současnou enormní ziskovost mobilních operátorů. Oběma zájmům by nahrálo, kdyby novela spadla pod stůl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Při snaze odstřelit novelu zákona o elektronických komunikacích padají i hodně neférové argumenty.
  • Lobbisté tlačí na pilu víc, než je zdrávo.
  • Stát tu rozhodně není od toho, aby nečinností přispíval ke zvýšení tržního podílu jedné skupiny firem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru