Když chce Andrej Babiš znectít své protivníky, používá slovní spojení "to jsou ty tradiční strany". Nahodilost? Kdepak. Tradice má asociovat něco přežilého, zastydlého, ba prohnilého. V opozici proti ní pak má stát Babiš coby symbol nového, čerstvého, životaschopného. Je to velmi chytré. A je to velmi nebezpečné.

Chytré je to proto, že lidé obecně touží po něčem novém. Každá druhá reklama pracuje s tím, že na daném produktu je něco "new", i kdyby to měl být jen tvar lahve. Po "novém" sáhne devět lidí z deseti, třeba proto, že s novým produktem si i oni připadají jaksi obnoveni, omlazeni, nebo zkrátka víc "in". Nové je obecně asociováno s progresivním, pozitivním, s vyšší kvalitou. Nic na tom nemění fakt, že novost se často ukáže být pouhým samoúčelem, nebo dokonce slepou uličkou. Fascinace novým se dá vysledovat vlastně všude: Od médií, která mají v oblibě titulky hlásící, že něco je "revoluční" či že se odehrála revoluce v čemkoli (klidně v i barvě ponožek), až po partnerské vztahy, kde člověk zhusta sáhne po novém "modelu", aniž by dvakrát přemýšlel, co si tím může způsobit. Tradiční výrobky, tradiční postupy, tradiční partneři to mají dnes těžké, nejsou dostatečně sexy.

V článku se dále dozvíte

  • "Tradiční politika" má podle Andreje Babiše asociovat něco přežilého, zastydlého, ba prohnilého.
  • Tradici podobně halasně oponovala i nejrůznější hnutí dvacátého století, která se také prezentovala jako radikálně "nová", také slibovala lepší společnost - a jak to dopadlo.
  • Tradice zaslouží především péči a regeneraci. Ne výsměch a likvidaci.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru