Před čtyřmi lety vypadala prezidentská výhra Hasana Rúháního jako odveta většiny Íránců za výsledek zmanipulovaného a z valné části zfalšovaného hlasování z roku 2009, po kterém režim protesty stoupenců reforem mávajících zelenými šátky brutálně potlačil. O to větší bylo nadšení, které po minulém pátku provázelo Ruháního znovuzvolení. Šátky a šály v zelené − odkaz na protesty z roku 2009 − a ve fialové barvě − výraz podpory Rúhánímu − nevlály na znamení protestu, ale radosti.

Radost se však nutně mísí s opatrností, protože na rozdíl od demokratických států není namístě hovořit o volbě do čela státu. V íránské teokracii má první a poslední slovo nejvyšší duchovní vůdce, kterým je od smrti ajatolláha Chomejního, otce a zakladatele nynějšího režimu, Alí Chameneí. Ten se opírá o řadu mocných a nevolených institucí − od klerikálů až po Revoluční gardy představující bezpečnostní pilíř režimu doma i v zahraničí, jako třeba v Sýrii, a současně kontrolující nemalou část íránské ekonomiky.

V článku se dále dozvíte

  • Znovuzvolení reformního prezidenta Rúháního ještě neznamená, že se Írán dál bude otevírat Západu.
  • Skutečnou moc má v rukou nejvyšší duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí - a ten reformám zrovna nefandí.
  • Trump navíc Rúhánímu ještě zkomplikoval situaci, když režim v Teheránu o víkendu označil jako jednoho z hlavních šiřitelů násilí ve světě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru