Robert Shiller, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, měl v lednu 2014 jasno: "Bitcoin je bublina, o tom není pochyb." V té době stál jeden bitcoin 17 480 korun. Nyní se jeho cena vyšplhala nad 48 tisíc korun. Za čtyřicet měsíců tak zhodnotil o 275 procent. Během té doby se sice propadl, aby opět povyrostl, ale o bublinu zkrátka nešlo. Shiller se mýlil.

O případ extrémně rozkolísaného aktiva však bezpochyby jde. Bitcoin se sice poprvé v historii prodává za více než dva tisíce dolarů, ovšem souhrnná hodnota bitcoinů se rovněž poprvé v historii propadla pod 50 procent hodnoty všech kryptoměn. Mnozí zasvěcení tak hovoří o krizi bitcoinu. Vždyť od jeho vzniku v roce 2009 tvořil bitcoin dlouho přes 90 procent hodnoty všech těchto měn. O zřetelnou dominanci jej nyní připravují zejména konkurenti ethereum a ripple. Kdo třeba letos 22. března investoval 10 tisíc korun do kryptoměny ripple, ten si mohl 22. května vybrat 457 tisíc korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.