Stále větší tlak na úspory a hrozba nové konkurence nutí banky k rychlejší digitalizaci. Už od ledna příštího roku by měly na základě evropské směrnice vpustit do oblasti platebních služeb i jiné hráče. Ti pak budou moci zákazníkům nabízet například aplikace, pomocí nichž bude možné ovládat účty v několika různých bankách z jediného místa a zadávat přes ně i platební příkazy. Má jít o jednu z největších změn v bankovnictví, kterou se EU snaží zvýšit konkurenci ve finančních službách.

Předpokladem k otevření tohoto dosud výlučného hřiště bank i dalším firmám je zakotvení unijní směrnice do české legislativy. Nový zákon sice neprošel celým legislativním procesem, vše ale nasvědčuje tomu, že se tak stane před podzimními parlamentními volbami. "Nový zákon o platebním styku má Poslanecká sněmovna na programu 6. června," potvrzuje předseda rozpočtového výboru Václav Votava.

V článku se dále dozvíte

  • Anketa Bankovní inovátor je samostatnou kategorií výzkumu Ceny Hospodářských novin Nejlepší banka 2017.
  • Letos poprvé přihlášené inovace posuzovala odborná komise, která nechala do finále projít osm ze čtrnácti přihlášených projektů.
  • O vítězi rozhodne internetové hlasování veřejnosti, které se uskuteční od 23. května do 12. června.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru