Pro generace fascinované vesmírnými závody v podání supervelmocí bylo dlouho těžko uvěřitelné, že by se cesty do kosmu mohly stát oblastí, v níž soupeří soukromé podniky. Ovšem projektů poháněných soukromým kapitálem přibývá a výsledky nejsou vůbec špatné. Na výsluní se vyhřívá SpaceX Elona Muska, která dnes slaví páté výročí vyslání první soukromé lodě k mezinárodní vesmírné stanici. Ale i o úroveň níž se dějí věci. O rychle rostoucí trh s malými družicemi se uchází start-up Rocket Lab se sto zaměstnanci. Jeden let jeho rakety Electron (na snímku) má stát méně než pět milionů dolarů. Premiérový start Electronu je naplánován na následující dny, a když vše klapne, přijdou v rychlém sledu další. Nežijeme v úžasné době?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru