Pro generace fascinované vesmírnými závody v podání supervelmocí bylo dlouho těžko uvěřitelné, že by se cesty do kosmu mohly stát oblastí, v níž soupeří soukromé podniky. Ovšem projektů poháněných soukromým kapitálem přibývá a výsledky nejsou vůbec špatné. Na výsluní se vyhřívá SpaceX Elona Muska, která dnes slaví páté výročí vyslání první soukromé lodě k mezinárodní vesmírné stanici. Ale i o úroveň níž se dějí věci. O rychle rostoucí trh s malými družicemi se uchází start-up Rocket Lab se sto zaměstnanci. Jeden let jeho rakety Electron (na snímku) má stát méně než pět milionů dolarů. Premiérový start Electronu je naplánován na následující dny, a když vše klapne, přijdou v rychlém sledu další. Nežijeme v úžasné době?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru