Prototyp superpočítače je nejnovějším produktem výzkumného a vývojového projektu HPE pod názvem The Machine (Stroj). Jeho záměrem je vyvíjet supervýkonné počítače nikoli z tradičního hlediska rychlosti procesorů, ale na základě kapacity paměti.

HPE chce být lídrem v počítačové technologii v době, kdy na počítače kladou stále větší nároky obrovské soubory dat v rámci trendu "big data" čili velkých dat. "Potřebujeme počítače stavěné pro éru velkých dat," uvedla ve zprávě firmy její šéfka Meg Whitmanová.

HPE The Machine

Rozsáhlá datová centra, která sestavují do sítí řadu počítačů, aby získala dostatečnou výpočetní kapacitu, podle hlavního architekta Hewlett Packard Labs Kirka Bresnikera ale nedokážou data efektivně přenášet. To podle něj znamená, že model jediného počítače by jednou mohl konkurovat infrastrukturám firem jako Amazon, které využívají cloudové systémy, tedy sítě vzdálených počítačových serverů. Vědci z oboru informatiky ani počítačové odvětví se zatím neshodují na tom, který systém bude zákazníkům sloužit lépe.

HPE očekává, že paměťová kapacita jejího vlastního modelu jediného počítače se bude během doby zvyšovat. Dnešní prototyp má sice do komerčního využiti stále daleko, HPE už ale některé technologie vyvinuté v rámci tohoto programu uvádí na trh.

 

Související