Klidně by se tady mohly vyrábět košile. Místo jemných látek však z tenkých stříbrných vláken, která z dálky připomínají hustou pavučinu, tkací stroje vyrábějí pruhy tuhé tkaniny. Na dotek je hrubá a pevná. Říká se jí kord, je z téměř čistého polyesteru a slouží jako výztuž pneumatik − drží je pohromadě. Ve velkých rolích pak materiál ze společnosti Kordárna Plus míří ke všem největším výrobcům pneumatik v Evropě.

"Kordy jsou jednou z nejperspektivnějších částí technického textilu, díky nim dál porosteme," snaží se překřičet tkací stavy Marek Malík, partner v investiční společnosti Jet Investment. Před sedmi lety koupila továrnu na úpatí zvlněné krajiny Bílých Karpat ve Velké nad Veličkou. Hlavní vlastník Jet Investment, brněnský miliardář Igor Fait, a jeho společníci tehdy vycítili potenciál umělých tkaných textilií.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Čeští výrobci technického textilu táhnou celý obor.
  • Díky velkým investicím a spolupráci s výzkumníky posouvají možnosti umělých vláken.
  • Ta už dnes slouží například k výrobě ochranných obleků, tepelných izolací, tamponů či náplastí, ale i trupů a křídel dopravních letadel.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.