Kateřině Valachové (ČSSD) zbývají poslední dva týdny v čele ministerstva školství. V Karmelitské ulici usilovně pracují, aby se co nejvíce věcí stihlo do konce května, kdy chce Valachová z úřadu odejít. V červnu už by ho měl vést nový ministr či ministryně. Nástupce bude muset v první řadě co nejrychleji udělat pořádek v dotacích na sport.

Premiér Bohuslav Sobotka se příští týden začne scházet s kandidáty, kteří by Valachovou mohli nahradit. "Nechci teď spekulovat o konkrétních jménech," odmítl ČTK sdělit, koho si na schůzky pozval. Zatím se hovoří jen o jediném kandidátovi − Stanislavu Štechovi, současném náměstkovi ministryně. Ten měl dosud na starosti především zákon, který má podpořit integraci postižených dětí do běžných škol. "Zatím koluje jméno náměstka Štecha, ale to je vše, co k tomu můžu říci," potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Štech minulý týden deníku Právo pouze řekl, že pokud by ho oslovil premiér Sobotka, o nabídce by uvažoval. Včera měl vypnutý telefon. Dá se očekávat, že pokud premiér navrhne náměstka ministryně spojeného s ČSSD, šéf ANO Andrej Babiš to nenechá jen tak. Jeho návrh, aby ho v čele ministerstva financí nahradila náměstkyně Alena Schillerová, totiž Sobotka nepřijal. "Premiér může navrhnout, koho chce. Babiš sice může říct, vy jste mi náměstkyni nedovolil, a asi to i řekne, ale nebude mu to nic platné," míní politolog Josef Mlejnek.

Peníze pro sport

Jako první se rozdělí peníze na sportování mládeže, celkem miliarda korun. Dále z ministerstva odejdou peníze na sportování zdravotně postižených (75 milionů Kč) a sportování veřejnosti (80 milionů Kč). Program na údržbu sportovišť byl zatím pozastaven, i tam jsou ale podle sportovců peníze potřeba. Programy pro sportovní svazy a organizace byly zrušeny.

Kdyby ministryni nahradil člověk "zevnitř", byla by to výhoda hlavně proto, že by se nemusel v úřadě dlouho rozkoukávat. Přestože by ministerstvo vedl v podstatě přes prázdniny, čeká ho ještě spousta práce.

V první řadě musí dát do pořádku dotace pro sport. Ty jsou v současné chvíli pozastavené, některé programy pro sportovní svazy se zruší. Bude potřeba všechno překontrolovat a znovu rozdělit. Navíc bude muset vyjednávat o rozpočtu. Do začátku školního roku je také nutné nastavit pravidla pro nové financování škol a připravit kariérní řád, pokud ho Senát do konce května schválí. Dokončit musí také úpravy takzvaného proinkluzivního zákona.

Valachová rezignaci oznámila minulý týden v úterý. Reagovala tak na policejní razii na ministerstvu školství kvůli rozdělování dotací pro sport. Policie obvinila šéfa odboru sportu Zdeňka Břízu a náměstkyni ministryně Simonu Kratochvílovou. Ta byla i její blízkou kamarádkou, nyní je společně s šéfem Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou ve vazbě.

50 procent dotací

Sportovní svazy dostanou nyní dotace podle toho, jak se v tzv. Programu V. rozdělovaly minulý rok. Příští týden jim přijde polovina této částky, celkem zhruba 350 milionů korun.

Valachová se nyní snaží zajistit, aby se peníze ke sportovním svazům dostaly co nejrychleji. To sportovci ocenili. Národní rada pro sport v pátek vyzvala Sobotku, aby demisi nepřijímal, včera její setrvání na postu ministryně podpořila také Česká konference rektorů.

"Paní ministryně určitě nic špatného neprovedla, přesto se rozhodla podat demisi. Mrzí mě, že končí," míní předseda Senátu Milan Štěch. Valachová s premiérem mluvila v pátek. "Na demisi trvám, přinesu mu ji do konce května, jak jsem slíbila," potvrdila Valachová. Podle Marksové je čistě na Sobotkovi, zda demisi přijme. Ten zatím nenaznačil, že by ji chtěl odmítnout.