Uživatelé populárního poštovního serveru Mail.ru včera po přihlášení uviděli odkaz na článek Jak obcházet blokování internetových služeb. Nešlo o to, že by společnost vlastněná oligarchou Ališerem Usmanovem přešla do opozice. Jen reagovala na dekret ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, kterým zakázal v zemi používání této služby, vyhledávače Yandex, sociálních sítí VKontakte a Odnoklasniki nebo účetního ruského softwaru 1C. Kyjev tvrdí, že všechny tyto služby spolupracují s ruskými tajnými službami, a tudíž jsou bezpečnostním rizikem.

Pro Ukrajinu to bude mít každopádně velké dopady. Všechny zmíněné služby jsou zde mimořádně populární. Podle některých údajů 53 procent ukrajinského internetového provozu tvoří síť VKontakte. Tento klon Facebooku láká krom jiného na možnost zdarma poslouchat muziku a sledovat filmy. Obdobně je populární, hlavně mezi starší generací, síť Odnoklasniki.

Účetní program 1C používalo podle Romana Kifjakaze ze společnosti TotalSoft až osmdesát procent malých podniků v zemi. Ty větší využívaly většinou vybavení firem, jako je SAP, Oracle nebo IBM. Přechod na nový software nebude jednoduchý a mezi účetními si ukrajinský prezident nové příznivce věru nezíská.

Z prezidentského dekretu nelze vyčíst, jaké jsou důvody zákazu těchto služeb, je tu jen odkaz na rozhodnutí Rady bezpečnosti státu. Již dříve řada politiků mluvila o tom, že ruské internetové společnosti jsou pod kontrolou tajných služeb, které tím pádem mají přístup ke korespondenci Ukrajinců nebo k finančním dokumentům firem. Faktem je, že na Krymu byly případy, kdy proukrajinským aktivistům vyšetřovatelé ukazovali jejich korespondenci ze sítě VKontakte, aniž by měli soudní povolení.

"Existuje celá řada dobrých důvodů, proč to zavádějí. Oni jsou skutečně ve válce a asi žádný stát by se v jejich situaci nechoval jinak. Ale je to příšerně připravené a vůbec to nevysvětlují," říká bruselský diplomat, který se zabývá Ukrajinou. Faktem je, že ukrajinským úřadům jdou zákazy lépe než vysvětlování. Přesvědčil se o tom český podnikatel Tomáš Fiala. V jeho společnosti Dragon Capital provedla razii ukrajinská tajná služba SBU kvůli tomu, že používala ruský software.

Příznačné také je, že ačkoliv dekret platí od data publikace, nikdo netuší, jak blokaci technicky provést. Na rozdíl od Ruska, které má vyvinutý systém blokace čehokoliv, na Ukrajině pro to chybí právní a technická základna. "To je celý Porošenko. Velký humbuk a pak se zjistí, že to nejde. Vše zůstane při starém, jen přibude naštvaných lidí," komentoval dekret jeden z diskutujících na Facebooku.