Když tradiční politická strana nemůže drahný čas popadnout dech, tak se někdy odhodlá i k hodně ráznému řezu. Rakouští lidovci se ve velké koalici se sociálními demokraty trápili tak dlouho, že jim při vyhlídce na debakl v řádném volebním termínu v příštím roce nezbylo nic jiného. To, co straně o víkendu naordinoval nově zvolený předseda, ještě o pár let mladší než nový francouzský prezident, je těžko stravitelná medicína a osvědčení funkcionářští matadoři by ji ještě před pár týdny odmítli.

Sebastian Kurz však o generaci starší stranickou generaci postavil před ultimátum.

Buď přijmou jeho výzvu k předčasným volbám i jeho podmínky, tedy osobní dohled nad kandidátními listinami, které navíc ponesou jeho jméno s dodatkem "Noví lidovci", a volnou ruku při budoucím koaličním jednání. Anebo si počkají na volby v příštím roce s perspektivou, že budou rádi, když skončí za svobodnými a sociálními demokraty s desetiprocentním odstupem třetí. Se zdí za zády byl výsledek lidovecké volby takřka jistý a před Kurzem, kterému k popularitě pomohl výkon v čele rakouské diplomacie, se otevírá cesta k vrcholu moci.

Představuje pro něj příležitost, ne však jistotu. První otázkou bude, jak naplní své představy o otevření tradiční strany novým osobnostem, jak to zabere na veřejnost a jak se k novému předsedovi postaví straničtí funkcionáři, až uvidí, komu z nich dávají kandidátní listiny šanci na další politický život. Pokud se mezi lidovce prosadí jen pár nových tváří, řeči o obrodě a novém začátku přestanou být důvěryhodné.

Druhou otázkou bude, jak chce nový šéf lidovců před předčasnými volbami vést souboj s dědici Jörga Haidera, svobodnými, kteří pod vedením Heinze-Christiana Stracheho prodělali podobnou kosmetickou kúru jako ve Francii Národní fronta za předsednictví Marine Le Penové. Protože v Rakousku se poslanci nevolí dvoukolově a většinově jako například ve Francii, je pravděpodobné, že svobodní i po volbách budou silně zastoupeni.

Nelze proto stoprocentně vyloučit, že lidovci nebo i sociální demokraté nakonec s haiderovci utvoří vládní koalici. Tím spíše, že nynější spojenectví dvou tradičních stran je považováno za vyčerpané.

Sebastian Kurz osvědčil politický instinkt a vůli prosadit nové řešení ve chvíli, kdy ta stará ztrácejí smysl. Ale až volební výsledek ukáže, zda jeho experiment vyšel, anebo zda po něm zůstane nepříjemná pachuť po politikovi, kterému jeho kritici už nyní vytýkají, že má sklon svou stranu "orbánizovat".