Když tradiční politická strana nemůže drahný čas popadnout dech, tak se někdy odhodlá i k hodně ráznému řezu. Rakouští lidovci se ve velké koalici se sociálními demokraty trápili tak dlouho, že jim při vyhlídce na debakl v řádném volebním termínu v příštím roce nezbylo nic jiného. To, co straně o víkendu naordinoval nově zvolený předseda, ještě o pár let mladší než nový francouzský prezident, je těžko stravitelná medicína a osvědčení funkcionářští matadoři by ji ještě před pár týdny odmítli.

Sebastian Kurz však o generaci starší stranickou generaci postavil před ultimátum.

Buď přijmou jeho výzvu k předčasným volbám i jeho podmínky, tedy osobní dohled nad kandidátními listinami, které navíc ponesou jeho jméno s dodatkem "Noví lidovci", a volnou ruku při budoucím koaličním jednání. Anebo si počkají na volby v příštím roce s perspektivou, že budou rádi, když skončí za svobodnými a sociálními demokraty s desetiprocentním odstupem třetí. Se zdí za zády byl výsledek lidovecké volby takřka jistý a před Kurzem, kterému k popularitě pomohl výkon v čele rakouské diplomacie, se otevírá cesta k vrcholu moci.

V článku se dále dozvíte

  • To, co rakouským lidovcům naordinoval nově zvolený předseda Sebastian Kurz, by osvědčení funkcionářští matadoři ještě před pár týdny odmítli.
  • Tváří v tvář hrozícímu volebnímu debaklu ale tuší, že jinou šanci nemají.
  • Kurz osvědčil politický instinkt a vůli prosadit nové řešení ve chvíli, kdy ta stará ztrácejí smysl.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru