Nacionalismus a snaha omezit mezinárodní obchod, které se nyní šíří po celé zeměkouli, mohou zničit období rychlého ekonomického rozvoje, které začalo v Anglii s průmyslovou revolucí, říká americký ekonom Bart Wilson z Chapmanovy univerzity, kde se společně s nobelistou Vernonem Smithem zabývá lidským chováním a spojením etiky a práva s ekonomií.

Politici jako americký prezident Donald Trump či někteří nacionalisté v Evropě mluví o omezení mezinárodního obchodu a uzavření se do národních hranic. Právě mezinárodní obchod ale výrazně přispěl k růstu světové ekonomiky, uvádí Wilson, který byl nedávno v Praze na konferenci pořádané Centrem behaviorálních experimentů (CEBEX) ve spolupráci s vysokou školou CEVRO Institut. Bez mezinárodního obchodu bychom se podle něj připravili o část našeho bohatství, nevyužili dané příležitosti. Wilson ale zároveň připouští, že za vzestup těchto politiků včetně Trumpa mohou nepřímo i ekonomové.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.