Politický souboj mezi ČSSD a hnutím ANO se vyostřuje. Ministr vnitra Milan Chovanec v rozhovoru pro HN prohlásil, že o Andreje Babiše by se měla zajímat policie. Ministru financí a šéfovi ANO podle něj hrozí trestní stíhání v souvislosti s nahrávkami konverzace s novinářem Markem Přibilem z Mladé fronty Dnes, která Babišovi donedávna oficiálně patřila. Z uniklého záznamu je podle Chovance patrné, že Babiš dostává informace z živého policejního spisu.

"Pokud nějací policisté předali ve službě část spisu novináři, dopustili se porušení pravomoci úřední osoby. A ten, kdo to převzal, se dopustil nenahlášení trestného činu. A to by byli jak pan Babiš, tak pan Přibil," prohlásil Chovanec.

Na přímou otázku, zda by měl být Babiš trestně stíhán, sociálnědemokratický ministr odpověděl: "Musí být prověřen. Ano. Pokud měl v ruce živý spis kauzy Beretta a nenahlásil, že to od někoho dostal, tak je to minimálně potřeba prověřit. Měl toho novináře vzít, vyhodit a policii předat ten spis."

Nahrávky Babišových tajných schůzek s novinářem, na nichž se řešilo, jak načasovat články proti politické konkurenci, se na veřejnosti objevily minulý týden. To zvýšilo tlak na Babišův konec ve vládě, který kvůli jiným Babišovým neobjasněným kauzám požaduje od konce dubna pre­miér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Kdo co prosazuje ve vládní krizi

Sám Babiš už dříve odmítl, že by porušil zákon: "Žádný živý spis jsem nikdy nedostal, já to zásadně odmítám, je to sprosťárna, je to skandál."

S tím, že Babišovy nahrávky by měly být tématem pro policii, ale souhlasí předseda další koaliční strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Je tam podezření z trestného činu, které je nutné prověřit," řekl šéf lidovců.

Kauza už rezonuje i v Bruselu. Rizikem politického zneužití médií v Česku se má podle agentury ČTK zkraje června zabývat europarlament.

Všichni k Ústavnímu soudu?

Na politické rovině se zatím řešení vzniklé vládní krize nerýsuje. Pre­miér Sobotka odmítl nejnovější návrh prezidenta Miloše Zemana, podle kterého by měl opustil vládu jak Babiš, tak on sám.

"Pan prezident by neměl vymýšlet scénáře, ale konat dle ústavy, odvolat ministra financí, zatíženého skandály a lžemi, z vlády. Návrh má od pátku," zdůraznil Sobotka, že příslušnou žádost o Babišovo odvolání doručil na Hrad již před týdnem.

Zeman se ale k Babišovu odvolání zatím nemá: premiér mu proto kvůli porušování ústavy hrozí kompetenčním sporem, s nímž hodlá zamířit k Ústavnímu soudu. Část senátorů uvažuje přímo o ústavní žalobě.

Na Ústavní soud se ale překvapivě hodlá obrátit i sám prezident. "Podám podnět k Ústavnímu soudu, aby sám vyložil ústavu, zda je odvolání ministra obligatorní a prezident je tomuto návrhu povinen vyhovět," prohlásil včera Zeman, který dosud říkal, že se o návrhu na Babišovo odvolání rozhodne po návratu z Číny v půli příštího týdne.

Navzdory zablokované situaci ale strany řeší, jak by mohla vypadat eventuální rekonstruovaná vláda bez Babiše. Hnutí ANO odeslalo Sobotkovi oficiální návrh na Babišova nástupce na ministerském postu − jméno ale Babiš zveřejnit nechtěl. V minulých dnech ANO zmiňovalo Babišovu náměstkyni Alenu Schil­lerovou, se kterou má ovšem ČSSD problém.

"Je potřeba odstranit pochybnost nad tím, zda finanční správa, která spadá pod náměstkyni Schillerovou, nebránila vyšetřování korunových dluhopisů," řekl ministr vnitra Chovanec. Právě kauza korunových dluhopisů a podezření, zda Babiš kvůli nim nešidil stát na daních, stály na počátku současné vládní krize.

Lidovci na rozdíl od ČSSD s případnou nominací Schillerové problém nemají. "Budeme respektovat právo hnutí ANO nominovat svého člověka podle koaliční smlouvy," řekl Bělobrádek.

Předčasné volby se nerýsují

Že by se pak krize mohla vyřešit předčasnými volbami, je zatím nepravděpodobné. ANO a lidovci je odmítají. Ze stran vládní koalice je o nich ochotná uvažovat jen ČSSD. "Nemáme s tím zásadní problém, není to naše priorita, ale je to čistý řez, který může mnohé věci vyřešit," uvedl Chovanec. Nevěří ale, že by se ve sněmovně našlo 120 hlasů nutných pro rozpuštění sněmovny, mimo jiné proto, že ne všichni poslanci znovu kandidují. Řádné volby mají být na konci října.

Další problém je podle něj v zákonných lhůtách. Ty podle analýzy ministerstva vnitra umožňují vypsat volby nejdříve na 14. a 15. července, což je období prázdnin.

Více čtěte v rubrikách Události, Názory a Rozhovor týdne