Samotná volební výhra hlavě státu, i když má silné pravomoci, nestačí. I ve Francii potřebuje k prosazení svého programu udělat po prvním ještě druhý krok, dosáhnout na poslaneckou většinu. Kde ji vzít s podporou sotva jeden rok starého hnutí, které je dnes už sice početnější než členstvo leckteré tradiční strany, ale které se hemží politickými novici bez zkušeností potřebných ke zvládnutí politického provozu?

První možností Emmanuela Macrona a jeho hnutí En marche! (Vpřed!), které se o poslanecké mandáty bude ucházet pod vylepšeným štítem République en marche (Republiko, vpřed), je poohlédnout se, zda by se potřební zkušení politici nenašli v řadách strany, která byla v prezidentských volbách nejvíce bita. Tou jsou socialisté, o nichž dnes už jejich bývalý premiér Manuel Valls prohlásil, že byli součástí jeho života, ale dnes patří k historii. Toto politické parte zarámovalo Vallsův vzkaz, že se chce v červnu ucházet o poslanecký mandát za prezidentskou formaci.

V článku se dále dozvíte

  • Nový francouzský prezident tlačí váhavce v tradičních stranách, aby se rozhodli, zda se k němu chtějí před volbami do Národního shromáždění přidat.
  • Jeho hnutí se totiž hemží politickými novici bez zkušeností potřebných ke zvládnutí politického provozu.
  • Zároveň ale musí dát pozor, aby nezískalo nálepku nové firmy se starým obsahem, což by hned na začátku protiřečilo jeho slibům o politické a hospodářské obnově.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru