Popírání existence Boha je v Rusku trestným činem. Alespoň podle soudkyně Jekatěriny Šepoňjakové, která v Jekatěrinburgu odsoudila třiadvacetiletého videoblogera Ruslana Sokolovského ke třem a půl letům vězení podmíněně. "Odmítá existenci Ježíše Krista a proroka Mohameda, čímž spáchal trestný čin podle článku 148 trestního zákoníku Ruské federace… Tvrdí také, že v Rusku vládne tmářství a zvůle," píše se v odůvodnění rozsudku. Sokolovskij, který má na YouTube 700 tisíc odběratelů, byl zatčen loni v září poté, co publikoval video, jak hraje v chrámu pokémony. Státní zástupce pro něj požadoval 3,5 roku natvrdo. Za něco takového by se nemusel stydět ani Tálibán.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru