A chleba bude. A máslo bude… Komu by se nevybavila scéna se Zdeňkem Nejedlým ve filmu Skřivánci na niti? Mladý dělník se diví, kam se poděl mlíkař, profesor filozofie i "všechny ty starý zlatý časy", přičemž senilní papaláš slibuje změnu. Ano, bude líp.

Jako v 50. letech s Nejedlým si můžeme připadat i my, když teď Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou hovoří o krizi "velmi úspěšné vlády". O čem to mluví? Už několik let nám politici prezentují jen své sny. Vize o zemi, která je protkána novými dálnicemi, vysokorychlostními železnicemi, vodním kanálem Dunaj−Odra−Labe, rychlodráhou na letiště, novými trasami metra se soupravami bez řidiče. Avšak praktickým výsledkem nynější "budovatelské éry" jsou pouze represivní systémy jako EET či kontrolní hlášení. Infrastruktura se téměř nestaví.

Babišův ministr dopravy Dan Ťok loni výslovně slíbil dramatické zlepšení. Letos se mělo začít stavět 140 kilometrů nových dálnic. Snaha by možná byla, ale jak se nyní stále zřetelněji ukazuje, žádný boom opět nevypukne. Nejsou totiž stále vykoupeny pozemky, není hotov archeologický průzkum, nejsou vysoutěženi dodavatelé, jak nedávno informovaly HN. Však se také start všech staveb nyní plánuje až na třetí či čtvrtý kvartál. Máme snad věřit, že se autostrády začnou stavět v mrazech? I šéfové stavebních firem jsou přesvědčeni, že politici letos jen poklepou na základní kameny (kdy jindy než před říjnovými volbami) a tím to skončí. V sousedním Polsku − o které si tak rádi otíráme nohy − se dálniční síť rozšiřuje až čtyřikrát rychlejším tempem.

Pokračující úpadek veřejných investic dokládá i situace v hlavním městě. Asi jediné, co po současné politické reprezentaci vedené Adrianou Krnáčovou v oblasti dopravy za čtyři roky vládnutí zůstane, jsou modré zóny a zelená Lítačka. A to je žalostně málo.

Nejde jen o infrastrukturu. Výmluvným svědectvím o rozvoji metropole a pružnosti pražské byrokracie je zvýšení cen bytů o čtvrtinu během jediného roku. Nabídka neustále klesá, stejně i počet stavebních povolení pro rezidenční projekty. To přináší velmi citelné zvýšení životních nákladů, které postihuje hlavně mladé rodiny. Kdyby k tak prudkému zdražení došlo v jakékoliv západní metropoli, její obyvatelé vyjdou do ulic.

Politici všude na světě mají nutkavou potřebu dělat z lidí hlupáky. Je na pováženou, když na tuhle roli jsou Češi ochotni přistoupit. Věří "profesoru Nejedlému", že i smetana zase jednou bude. I Fibich a Dvořák… Pokud by celá tato vizionářská vláda okamžitě padla, žádná tragédie to rozhodně nebude.