Když se loňského vítěze soutěže Nápad roku Pavla Konečného zeptáte, s kým by chtěl uváznout na hodinu ve výtahu, odpovídá, že s Elonem Muskem. Upřímně řečeno, není to moc originální odpověď. Polovina zakladatelů start-upů, se kterými jsem za poslední roky mluvil, tohoto původem jihoafrického byznysmena obdivuje. Šéf americké firmy Tesla a muž snící o nových způsobech dopravy − pod zemí i ve vesmíru − je pro podnikatele asi nejobdivovanějším mužem současnosti.

Není zas tak těžké přijít na to proč. Elon Musk v sobě kombinuje lehkost, s níž přináší nové nápady, se zarputilostí, až posedlostí při jejich realizaci.

Schopnost myslet "za roh" a zároveň být až protivně puntičkářský a perfekcionistický byla vlastní i dalšímu obdivovanému byznysmenu, Stevu Jobsovi. Stejně jako schopnost vidět příležitosti tam, kde by je ostatní nehledali. Což krásně dokazuje následující Konečného věta. "Třeba bychom s Elonem za tu hodinu vymysleli alternativu ke klasické výtahové kabince," říká zakladatel firmy Neuron Soundware k fiktivní jízdě s Muskem ve výtahu.

Třeba. Proč ne? To je další společný jmenovatel lidí, kteří zakládají firmy. Nemusí být nutně chytřejší, vzdělanější ani schopnější než my ostatní. Ale když dostanou otázku "Proč?", tak jejich přirozená odpověď zní "Proč ne". A ještě něco říkají všichni skoro jako "přes kopírák": že tou nejlepší dobou je současnost, nikoliv minulost, jakkoli vzdálená nebo blízká.

Retro sentiment je pro ně nanejvýš další nevyužitá příležitost, ale nikoli jejich autentický pocit. Nedojímají se krásnou minulostí, ale ani se neděsí tím, že by se měla opakovat. A mnozí odmítají stroj času i na cestu do budoucnosti. Ano, nechat se přenést o padesát let dopředu a (pravděpodobně) žasnout nad novými, nevídanými technologiemi je lákavé. Ale symptomatická pro inovátory je odpověď jednoho z nich, Maxe Verteletského, původem z Ukrajiny: "Zajímavější mi přijde budoucnost vytvářet než si ji jen nechat spadnout do klína."

Už dřív jsem na této straně psal, že nápady samy o sobě pro start úspěšného byznysu nestačí. Vlastně jsou zoufale málo. Šanci mají nápady spojené s troufalostí, zarputilostí, vytrvalostí a štěstím. Přesně takové přístupy hledá soutěž Nápad roku, jíž jsou Hospodářské noviny tradičním partnerem. Každoročně se najdou stovky takto troufalých a zarputilých lidí.

Cítíte se být jedněmi z nich? Máte do neděle čas podat přihlášku na webové stránce napadroku.cz. Každý rok se jich sejdou stovky a porota v několika kolech vybere zhruba deset finalistů. Pro inspiraci představuji na této stránce pět loňských finalistů včetně vítěze.

jarvis_59148a80498ed7c7ba0d3a1d.jpegFilip Maleňák (26)

Počátkem loňského roku spustil s podporou záchranné služby a partnerů mobilní aplikaci Záchranka. Ta v případě nouze pomůže uživateli kontaktovat zdravotnickou záchrannou službu a zároveň odešle přesnou polohu i další informace.

"Už jako aktivní sportovec jsem často přemýšlel, jak bych třeba v horách přivolal pomoc na neznámém místě. Tátova firma vyvíjí software pro záchranné služby. A když jsem se od ní dozvěděl, že záchranáři i dnes stále spoléhají na standardní telefonát na linku 155, rozhodl jsem se s tím něco udělat," říká.

Mobilní aplikaci naprogramoval v rámci bakalářské práce, o čtyři roky později systém v Česku spustil. V budoucnu by chtěl rozjet i další systémy, a to nejen v tuzemsku.

Vzor: Jsou to lidé kolem mě, kteří mě inspirují a považuji je za své mentory.

Za co a v kolika letech vydělal první peníze: Od patnácti jsem v Brně na skútru rozvážel pizzu. Ale byla to spíš zábava a moc peněz za to nebylo. První větší peníze jsem si přivezl z Anglie, kde jsem sbíral jahody.

A za co je utratil: Za horské kolo.

Bez koho nebo bez čeho by se neobešel: Bez pomoci partnerů a odborníků, kteří mě a můj projekt podporují. Bez rodinného zázemí, přátel, přírody a sportu.

Oblíbený školní předmět: Na střední škole asi biologie, s výjimkou botaniky. Na vysoké umělá inteligence.

V jaké době by nejraději žil: Žijeme v úžasné době, která nám dává obrovské příležitosti. Kdybych si mohl vybrat, letěl bych ve stroji času do budoucnosti, abych se jí nechal inspirovat.

S kým by chtěl uváznout ve výtahu: S Járou Cimrmanem.

Závislost: Na sportu v přírodě. A kapkách do nosu.

Životní motto: Štěstí přeje připraveným.

Oblíbená pohádková postava: Krteček.

jarvis_59148a80498ed7c7ba0d3a21.jpegPavel Konečný (39)

Se společníkem založil firmu Neuron Soundware, která se zabývá analýzou zvuku prostřednictvím umělé inteligence. Výsledky aplikuje například v diagnostice poruch přístrojů.

"S kolegou jsme se začali věnovat několika nápadům, jak využít neuronové sítě pro efektivní kompresi dat," vysvětluje. "Nápad použít naši technologii na rozbitá auta a stroje přinesl kamarád, poruše jehož auta předcházela změna zvuku. Tak jsme to odzkoušeli a zjistili, že to jde překvapivě dobře."

Konečný říká, že nechtěl jen sledovat, jak umělá inteligence mění svět, ale chtěl se do toho sám zapojit. "Něčím, co by mě bavilo a mohlo i dobře živit," dodává.

Vystudoval gymnázium se zaměřením na matematiku a fyziku a biomedicínské inženýrství na ČVUT. Baví ho řešit na pohled neřešitelné úlohy. Z Neuron Soundwaru by rád vybudoval globální firmu.

Vzor: Inspirativní pro mě byl způsob uvažování Richarda Feynmana (amerického fyzika). Nejen laboratoř, ale celý svět pro něj byly místem k zajímavým experimentům, kterými bavil své okolí. Z jeho knížek přímo čiší hravost, se kterou si užíval radosti života.

Za co a v kolika letech vydělal první peníze: Kromě drobných za známky ve škole jsem si asi vydělal svých prvních 100 korun u svého taťky, když jsem umyl naše auto. Před 30 lety to bylo opravdu hodně peněz a postupně jsem je utrácel asi rok.

Bez koho nebo bez čeho by se neobešel: Bez cestování. Rád poznávám nová místa, a to i pod mořskou hladinou. Cestuji přes dvacet let se svou ženou, teď i s našimi dětmi.

Oblíbený školní předmět: Fyzika. Ale správný název by měl být spíš "realita", protože nás učí, jak funguje svět kolem nás.

V jaké době by nejraději žil: Spíš se dívám do budoucnosti. Rád bych se dožil doby, kdy budeme kolonizovat sluneční soustavu.

S kým by chtěl uváznout ve výtahu: S Elonem Muskem. Třeba bychom během té hodiny vymysleli alternativu ke klasické výtahové kabince.

Závislost: Na pobytu v přírodě. Tam mě to přes všechny civilizační vymoženosti táhne.

Životní motto: Kolik času na život dostaneme, nikdo nevíme. Můžeme však rozhodnout, co uděláme s tím, co máme.

Oblíbená pohádková postava: Prasátko Pepa.

jarvis_59148a80498ed7c7ba0d3a25.jpegFilip Tomáška (20)

Firmu RDL Labs založil s kamarádem na střední škole. Vyvinuli bezdrátovou cyklonabíječku pro mobilní zařízení, prý první na světě. "Pustit se do podnikání bylo impulzivní rozhodnutí. Udělali jsme ho o polední přestávce na středoškolské soutěži zaměřené na obnovitelné zdroje energie," říká.

Tím směrem chce také v byznysu pokračovat, zajímá ho budoucnost dopravy. Letos končí gymnázium, ale už při studiu na vysoké škole by rád vybudoval úspěšnou firmu s nejméně třemi produkty na trhu. Zda se mu to podaří, není jasné, protože zároveň sám o sobě říká, že je "chorobný prokrastinátor". Ale motivaci má: chce vytvářet nové věci a inspirovat ostatní.

Vzor: Elon Musk.

Za co a v kolika letech vydělal první peníze: V patnácti letech na brigádě na kukuřici.

Za co jsem je utratil: Šetřil jsem na motorku.

Bez koho nebo bez čeho by se neobešel: Bez podpory blízkých.

Oblíbený školní předmět: Angličtina.

V jaké době by nejraději žil: Nejvíc mně vyhovuje současnost.

S kým by chtěl uváznout ve výtahu: Se Stevem Jobsem.

Závislost: Na pobytu v přírodě. Tam mě to přes všechny civilizační vymoženosti táhne.

jarvis_59148a81498ed7c7ba0d3a29.jpegDavid Paškevič (26)

Před třemi lety založil firmu 3dsimo, která vyvíjí a vyrábí kreativní nástroje, především pro kutily a pro školy.

"Impulz k podnikání byl jasný. Potřeboval jsem nějaký nástroj a zjistil, že na trhu nic takového není. Tak jsem se do toho pustil," říká. Nejnovější produkt se jmenuje 3dsimo mini a je to malá "dílna" do dlaně, která obsahuje sadu nástrojů k opravě čehokoli.

Za svou silnou vlastnost považuje Paškevič schopnost rychle reagovat na problémy a bez průtahů je řešit, za slabinu zase někdy až moc velkou benevolenci k zaměstnancům. Má radši víno než pivo, hory než moře a matematiku než češtinu. Rád pracuje v týmu.

Vzor: Elon Musk.

Za co a v kolika letech vydělal první peníze: Asi v osmi jsem čísloval bratrovi 10 čtenářských deníků. Dostal jsem za to 50 korun a trvalo mi to několik dní. Na pravidelnou brigádu jsem začal chodit v patnácti. Obsluhoval jsem stroje na výrobu letadel.

Bez koho nebo bez čeho by se neobešel: Bez rodinného zázemí, důvěry a pevných nervů.

Oblíbený školní předmět: Svařování a pájení.

V jaké době by nejraději žil: V současnosti.

S kým by chtěl uváznout ve výtahu: S Clintem Eastwoodem.

Závislost: Prý hodně pracuji.

Oblíbená pohádková postava: Mimoň.

jarvis_59148a81498ed7c7ba0d3a2d.jpegMax Verteletskyi (24)

Loni v červenci spoluzaložil firmu Spaceti, která se zabývá navigací uvnitř budov. "Naší hlavní motivací bylo od začátku chránit lidské životy," vysvětluje. "Ale po čase jsme zjistili, že kvůli samotné bezpečnosti si aplikaci nikdo nenainstaluje, takže jsme přidali funkce pro každodenní využití, jako navigaci ke konkrétním místům či lidem."

Verteletskyi vystudoval střední školu pro nadané děti na Ukrajině, dostal tak šanci absolvovat část studia v USA. Za čtyři semestry získal bakalářský titul na pražské VŠE a pokračoval na magisterském mezinárodním programu CEMS.

"Dlouho jsem snil o bakalářském studiu na Harvardu, ale nepřijali mě. To byl zatím asi můj největší neúspěch. Ale díky němu se mi otevřely další neuvěřitelné možnosti a taky jsem založil start-up Spaceti," říká.

Cíle si klade velké, prý chce pozitivně ovlivnit miliardu lidí. A budoucnost Spaceti vidí také jasně: "Za pět let se ze Spaceti stane s největší pravděpodobností společnost globálního rozsahu. Pak budeme mít dvě varianty, buď firmu prodat, nebo pokračovat."

Vzor: Elon Musk.

Za co a v kolika letech vydělal první peníze: V deseti letech. Tatínek mi dal motivační výzvu. Za dobré známky jsem dostával odměny. Ve 12 jsem prodával brambory a jahody. Vydělané peníze jsem reinvestoval do prodeje kreditů do telefonu.

Za co jsem je utratil: Šetřil jsem na budoucnost.

Bez koho nebo bez čeho by se neobešel: Bez svých blízkých. Zvlášť v počátku podnikání, v době největší nejistoty, mě velmi podporovali.

Oblíbený školní předmět: Podnikání.

V jaké době by nejraději žil: Teď. Baví mě  budoucnost budovat.

S kým by chtěl uváznout ve výtahu: S Alexandrem Velikým. Díky němu jsem se naučil přemýšlet ve velkém.

Životní motto: Never, never, never give up and you will make a difference.

Oblíbená pohádková postava: Herkules.