Umělá inteligence nahradí specialisty

Poměrně drahé služby specialistů ze zdravotnictví, IT či právních kanceláří se stanou dostupnými díky většímu rozšíření umělé inteligence. Výzkumná společnost Gartner to předpokládá do roku 2022. Pro firmy to bude znamenat zásadní změnu, která ovlivní i výši odměn v mnoha oborech. Zvýší se také počet činností, které půjde zvládat automaticky "zaškoleným" robotem a na lidi zbudou netradiční úkoly, kde si umělá inteligence nebude vědět rady.

Siemens zahájil výrobu digitálních motorů

Ve Frenštátě pod Radhoštěm zahájila společnost Siemens výrobu takzvaných digitalizovaných elektromotorů. Investice za 130 milionů korun vytvoří až sto nových pracovních míst. Nové motory umí diagnostikovat samy sebe a všechna data odesílat na internet. Pro výrobní podniky to znamená, že snadněji odhalí blížící se potíže motoru, a spíše tak zabrání nechtěným výpadkům výroby. Z Frenštátu se budou tyto motory dodávat do celého světa.

General Motors připojil roboty k internetu

Americká automobilka General Motors připojila zhruba čtvrtinu ze svých 30 tisíc robotů k internetu. Agentura Bloomberg uvádí, že jen za poslední dva roky díky tomu firma zabránila stovce možných výpadků výroby. Tím, jak chod motorů vyhodnocuje přes internet, spíše odhalí blížící se potíže. Vedení automobilky má už nyní jasno, že se celý krok vyplatil.

Japonsko hledá cestu ke Společnosti 5.0

Japonská ekonomika dlouhodobě čelí nízké porodnosti a stárnoucí populaci, stejně jako přírodním katastrofám. Příležitosti, které nabízí Průmysl 4.0, tak chce země využít k tvorbě něčeho, co nazývá Společnost 5.0. Už nyní je Japonsko po Jižní Koreji druhým největším uživatelem průmyslových robotů v přepočtu na jednoho pracovníka.

Roboti postaví domy i z pěny ze spreje

Nové technologie stále důrazněji pronikají i do stavebnictví. Domy staví kombinace robotů a 3D tiskáren. Dosud se pracovalo zejména s nanášením vrstev betonu. Projekt amerických vědců z MIT Media Lab používá pěnu, která je podobná těm montážním, jež je možné koupit v supermarketu. Pokud je třeba zvýšit pevnost stavby, jde "tisknout" nosné prvky z betonu a pěnou vyplňovat oblasti mezi nimi. Případně naopak pěnové prvky zpevnit vlitím betonu do spár mezi nimi.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru