Důvody, proč dát hlas Emmanuelu Macronovi, jsou v první i poslední řadě prosté: v druhém kole prezidentských voleb ve Francii je to při všech možných výhradách jediné realistické rozhodnutí. Protože Marine Le Penová by do prezidentského úřadu, jak sama předvedla i v průběhu středečního televizního duelu, přinesla silné ekonomické rozkolísání druhé největší ekonomiky eurozóny a následné masivní otřesy v okolních zemích, včetně Česka. Stačí odkázat třeba jen na její ekonomicky nesmyslné úvahy o souběžném užívání eura pro podnikatele a franku pro spotřebitele.

Macron na rozdíl od Marine Le Penové skýtá naději, samozřejmě že nikoliv jistotu, že se prosadí dlouho potřebné reformy, které by uvolnily potenciál francouzského hospodářství, sešněrovaného velkým počtem rigidních předpisů zvláště v oblasti pracovního trhu. Neblahým důsledkem tohoto stavu je mimo jiné dělení společnosti na ty, kteří mají zajištěné zaměstnání, a na ty, kteří stálé pracovní místo nemohou dlouhodobě získat, jak je to typické pro velký podíl lidí mezi 20 a 30 lety. Právě tato strnulost podstatně přispěla k pocitu rozdělení společnosti a nárůstu frustrací, které se promítly i do průběhu prezidentské volební kampaně.

V článku se dále dozvíte

  • Macron skýtá naději, že se prosadí potřebné reformy, které by uvolnily potenciál francouzského hospodářství.
  • Prosperující Francie je důležitá nejen pro Francouze, ale i pro Evropu, protože by do ní vrátila rovnováhu.
  • Pokud se mu to nepodaří, pravděpodobnost vítězství Le Penové v příštích volbách se prakticky přiblíží jistotě, píše stálý spolupracovník HN.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru