Často se říká, že politika dosáhla svého dna. A nikdy to není pravda, protože dno je vždy ještě hlouběji, než si kdokoli dokáže představit. Aktuální dno reprezentuje včerejší scéna z Pražského hradu. "Přijímám vaši demisi a přeji vám hodně štěstí," pravil prezident republiky Miloš Zeman. "Ale já jsem vám žádnou demisi nepřinesl," replikoval premiér Bohuslav Sobotka. Řeklo by se, že to vyhlíželo kocourkovsky, kdyby ovšem Kocourkov ležel někde ve Střední Asii. Byla to ostuda, hanba. Zkusme přesto se zatnutými zuby v pěti bodech formulovat, co jsme se skrze hradní trapnost dozvěděli či co jsme si alespoň potvrdili.

1. Prezident stojí v současné vládní krizi jednoznačně na straně Andreje Babiše. Sobotka oznámil, že podá demisi vlády proto, že s Babišem, který nedokáže uspokojivě vysvětlit svou daňovou kreativitu, už není možné vládnout. Babiš tvrdí, že je to celé "nesmysl" a "kampaň". A Miloš Zeman ukázal, že je odhodlán stínovat Babišovu pozici, jít zcela na ruku jeho zájmům. Tiché spojenectví obou politiků je od nynějška naprosto otevřené. Zeman podporuje Babiše proti Sobotkovi a za odměnu očekává, že Babiš proti němu nebude stavět prezidentského kandidáta. Brutální reálpolitika.

2. Ve snaze zostudit Bohuslava Sobotku se Miloš Zeman nezastaví před ničím. Stará "křivda" z roku 2003, kdy podstatná část ČSSD včetně Bohuslava Sobotky znemožnila v parlamentní volbě Zemanovi nástup na Hrad, není zapomenuta. A prezident neváhá k nekonečné odplatě využít jakoukoli příležitost, bez ohledu na to, že ztrapní v očích zahraničí celé Česko.

3. Bohuslav Sobotka dokáže překvapit. Vypjatou situaci zvládl velmi slušně, nedal se prezidentem, který se ho dokonce snažil popohánět hůlkou, vykolejit a řekl si své. Ne že by byl na celé situaci úplně bez viny, zmatkem v oznamování, zda skutečně demisi podá, nebo ještě počká do poloviny května, si naběhl. Ale nakonec dokázal dojem totálního ponížení odvrátit. Dokonce by se dalo říci, že mohl vzbudit v řadě lidí sympatie coby oběť. A obsadit tak roli, na kterou se moc a moc těšil Andrej Babiš.

4. Prezident Miloš Zeman si ústavu vykládá volněji, než si dosud kdokoli dokázal představit. Dvacet pět let se mělo v Česku za to, že demise premiéra automaticky znamená demisi celé vlády. Miloš Zeman to najednou zřejmě vidí jinak a vzdor drtivé většině ústavních právníků si myslí, že by mohl odvolat jen samotného premiéra. Tudíž s odpuštěním sejmout Sobotku a současně nechat Babiše tam, kde je. Odpovídá to Zemanovu starému náhledu, že ústavní zvyklosti jsou idiotské. Poznamenat se k tomu dá snad jen to, že ústavní zvyklosti jsou ve skutečnosti všechno, jen ne idiotské, protože zabraňují svévoli jednotlivých politických hráčů. A absence svévole je právě tím, co odlišuje demokracii od despocie. Ústavu lze číst dvěma způsoby: buď doslova, nebo vážně. Prezident Miloš Zeman se bohužel zjevně rozhodl pro první možnost, která otevírá prostor jeho libovůli. Politická reprezentace by mu měla dát najevo, kde se nachází. Totiž v parlamentní republice, nikoli v sultanátu.

5. Řešení politické krize se oddálilo, příkopy se prohloubily. Jestli bylo ještě včera odpoledne takřka stoprocentní, že nakonec dojde k dohodě a vznikne nová vláda s tím, že ji povede například Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš opustí ministerstvo financí, nyní se může stát cokoli. Výše uvedený scénář stále vyhlíží jako nejracionálnější, ale racionality v politice zjevně ubývá.

A teď zpět od důležitého k podstatnému: škoda na obrazu Česka, která byla inscenovanou trapností na Pražském hradě napáchána, se bude odstraňovat jen těžko. Zahraniční diplomaté dávají najevo, že takovou ostudu v přímém přenosu v zemi Evropské unie ještě neviděli. Jsme zkrátka opět v něčem "nejlepší". Můžeme si sice říkat, že na YouTube bude mít scéna "demise nedemise" podobný počet zhlédnutí jako legendární "Klaus a jeho chilské pero", ale upřímně řečeno, je to poněkud cynická útěcha.