Koruna je slabší, než ČNB čekala. Důležitější poselství pro trh včera, necelý měsíc po konci intervencí, guvernér Jiří Rusnok neměl. Konečně tak máme představu o tom, kde by centrální bankéři chtěli korunu mít. Dosud, řečeno s klasikem, nechtěli ani naznačovat.

Proč byli radní tak tajemní? "Nechceme, aby trh byl ovlivňován našimi indikacemi," říkal ještě nedávno Rusnok s tím, že není žádoucí vytvářet falešná očekávání a že je potřeba dát trhu čas, aby kurz probublal ke "správné" hodnotě.

Přestože původně byl Rusnok ochoten sledovat ono probublávání klidně měsíce, teď už trhu "radí". Na koupi jednoho eura je totiž stále potřeba kolem 26,80 koruny, a měna tak oproti intervenčním časům neposílila ani o procento. To znamená, že se měnová politika vlastně nijak nezpřísnila. A to vzhledem k rostoucí inflaci a plné zaměstnanosti už začíná být problém, i když Rusnok opakuje, že z dočasného přestřelování inflačního cíle si hlavu nedělá.

Když nezpevní kurz, přitvrdíme s úroky, vzkázal guvernér. To samo je svým způsobem slovní intervence, která by měla korunu nasměrovat k posílení. Pokud centrální banka jasně deklaruje, že slabá měna je jí už proti mysli, že je ochotna její atraktivitu zvýšit vyššími úroky (v době, kdy se v pro nás rozhodující eurozóně k růstu sazeb ještě zdaleka neschyluje), měl by to za normálních časů být impulz pro nákup korun.

Jenže my nyní v normálních časech zdaleka nejsme. Roky intervencí, a především závěrečné hektické měsíce, kdy ČNB na trh vrhla přes bilion korun, vytvořily velkou nejistotu. Korun v rukou spekulantů je tolik, že je exportéři ani náhodou nemohou vykoupit. Navíc jsou ze značné části zajištění, což příliv eur na trh dál omezuje. Jediný další potenciální zdroj eur je ČNB. Ta má rezervy takřka nebetyčné. Pro představu − současných více než 120 miliard eur by stačilo na úhradu 40 procent enormního řeckého dluhu. ČNB ale na trh nepošle ani cent, zas tak moc o posílení koruny nestojí. Trh je klidný, není prý potřeba zasahovat.

Výsledkem je, že kurz se převaluje nedaleko hladiny, o kterou ČNB ještě před měsícem tvrdě bojovala, a každé menší zhodnocení je impulzem k vybírání zisků, které vzhledem k takřka chybějící protistraně korunu pošle klidně zpět k 27 korunám za euro. A tak dokola.

Rusnokův povzdech nad slabou korunou nezabral, naopak, euro bleskem podražilo o sedm haléřů. Investoři totiž současně dostali do ruky novou prognózu, která část z nich zmátla. ČNB totiž očekává menší růst tržních sazeb, než (poněkud nepochopitelně) věštila dříve. K tomu jsme se dozvěděli, že mezi radními se zatím nenašel ani jeden příznivec zvýšení sazeb. Jestřábi se ze svého dlouhého zimního spánku ještě neprobudili.