◼ Ota Pavel
◼ Plná bedna šampaňského
◼ Olympia 1967

Velký sportovec jsem nikdy nebyl, jen mě bavilo běhat a nic jiného mi ani pořádně nešlo. Běhal jsem do školy, do Skautu, na atletiku i do knihovny a na povídkách Oty Pavla jsem vyrostl. Snad ještě raději než o běžci Emilu Zátopkovi jsem četl o cyklistech Janu Kubrovi a Janu Veselém, ale velmi rychle jsem zjistil, že ze mě žádný cyklista nebude. Povídka Jak to tenkrát běhal Zátopek mi však ukázala cestu: čím víc, tím líp, běžet, co to dá, a hlavně nezastavovat. Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, že občas je dobré i jen lehce klusat, a když si musím při běhu odskočit na malou, tak to není důvod mít zkažený celý příští týden.

◼ Miloslav Nevrlý
◼ Karpatské hry
◼ Skauting 1992, Vestri 2006

jarvis_590b4612498e0bafc7fb7297.jpeg

V první polovině devadesátých let běhání nikoho příliš nezajímalo. Na běžce bylo možné narazit leda náhodou s frekvencí přibližně jednou dvakrát ročně, a pokud jste sami okolo někoho proběhli, pak lidé propukali v záchvaty smíchu a psi vám šli po lýtkách. Už vůbec nikdo pak o běhání nepsal způsobem jako Miloslav Nevrlý. Žádné závodění, žádný organizovaný výkonnostní sport, jen čirá radost z intenzivního pohybu v lesích a na horách i ze života samotného. Ačkoli je, podobně jako u Oty Pavla, jistá stylistická vypjatost Nevrlého textů pro dospělého čtenáře těžko skousnutelná, jeho "hra na vlčí dech, na gazelí nohy" má v sobě mnohé, kvůli čemu se k ní vracet. Jen se nebát a vyběhnout, protože "běh je králem dne, často tím jediným pořádným, co za celý den uděláš".

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.