Ze sdělovacích prostředků často slýcháme lamentování, jak špatná je v našem státě sociální situa­ce, protože zhruba dvě třetiny lidí mají podprůměrný příjem. Až to dělá dojem, že oni sociálně cítící autoři by si přáli, abychom pokud možno všichni, nebo téměř všichni, pobírali plat nadprůměrný. To bychom si žili! Nebo nežili − vždyť by to znamenalo, že by se pro lež a demagogii místo nepříliš nápadné skulinky otevřela doslova slavobrána.

Co nám vlastně údaj o počtu příjmů ležících pod průměrem může říci? Statistické údaje umožňují zorientovat se ve velkých souborech dat (a lidé pobírající příjem takový soubor tvoří), ale vždy je třeba uvážit, co skutečně o oněch souborech vypovídají. Proto často bývá užitečné představit si obdobnou situaci na souboru hodně malém, který jsme s to myšlenkově "zažít" i bez použití sloučeného statistického ukazatele.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru