Hlava Google.org, jedné z největších firemních nadací na světě, Jacquelline Fullerová je matkou dvou dcer. Když byly malé, vodila je do Googlu a ukazovala jim inženýrky a ostatní ženy, které v technologické firmě pracovaly. Výsledkem je, že jedna z dcer vystudovala počítačové vědy. Stejnou metodu razí Fullerová v nadaci, která dává podstatnou část svého rozpočtu na vzdělání. Ve velkém podporuje ženy, aby byly vidět a šly příkladem dalším. Bez toho je prý nikdy neuvidíme v počítačových oborech a ochudíme se o ekonomický růst.

HN: Proč jste přijela právě do České republiky?

Obrátil se na nás český tým, aby nadace Google.org, kterou řídím, podpořila českou organizaci Czechitas Dity Přikrylové. Rozhodli jsme se pro.

HN: Jak bude podpora vypadat?

Czechitas dostane zhruba šest a půl milionu korun. A kromě toho se snažíme najít Google mentory, kteří by organizaci a členkám kurzů mohli být nápomocní.

Jacquelline Fullerová

◼ Deset let šéfuje jedné z největších firemních nadací světa – Google.org. Předtím vedla nadaci Billa a Melindy Gatesových, kterou pomáhala v roce 1995 zakládat.

◼ Do Prahy, kde jsme dělaly rozhovor, přijela poprvé. Nadace Googlu v Česku začala podporovat organizaci Czechitas založenou Ditou Přikrylovou, která podporuje digitální vzdělávání žen a dívek v regionu. Google.org jí poskytla šest a půl milionu korun.

◼ Z Prahy Jacquelline Fullerová pokračovala do Německa na setkání G20 Women 20, kde po boku Angely Merkelové mluvila o potřebě začleňování žen. "Je to moje téma," říká.

HN: Česko je první země v regionu, kde Google.org někoho podpořil. Kde jinde působíte?

Jsme globální nadace, takže se díváme všude po světě. Dáváme přes milion dolarů ročně do různých odvětví a oblastí. Investujeme do zdánlivě obyčejných věcí, jako je gramotnost a vzdělání v Indii, Africe či Brazílii.

HN: Odkud pocházejí lidé, kteří pracují pro technologické firmy v Silicon Valley? Souvisí to s vaší podporou?

Hodně z nich se narodilo mimo USA. Google zaměstnává ženy i muže z různých koutů světa, náš generální ředitel Sundar Pichai například pochází z Indie, jeden ze zakladatelů, Sergey Brin, zase z Moskvy.

HN: Vaše podpůrné aktivity lze tedy vnímat také jako cestu, jak získat další zaměstnance?

Ne, není to způsob, jak najímat nové lidi. Nemáme zálusk na žádný byznysový benefit. Nevím, jestli se třeba Czechitas podívá do Silicon Valley. Oceňujeme ale, že pracuje s programováním a daty a že v tom vzdělává další. Proto jí chceme pomoct.

HN: Proč je pro vás téma ženy tak důležité?

Je to můj oblíbený námět. Když se podíváte na téma žen v technologiích, je široké. Ženy jsou důležité pro ekonomiku, tvoří polovinu populace. Potřebujeme je v terénu, pro různé obory. Potřebujeme je vzdělávat. Zároveň jsou konzumentkami technologií. Většina programů a aplikací je dnes navrhována muži inženýry. My chceme mít jistotu, že i druhá půlka populace bude mít přístup k vytváření technologií. A obecně platí, že ženy týmům prospívají − kolektivy, v nichž jsou ženy, jsou efektivnější a mají lepší produktivitu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru