Němečtí konzervativci zvyšují před podzimními parlamentními volbami náskok před sociální demokracií. Podle nového průzkumu zvěřejněného ve středu deníkem Bild překročil rozdíl mezi oběma stranami tvořícími současnou velkou vládní koalici pět procentních bodů.

Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové by dostali hlasy 34 procent lidí, kdežto sociální demokraty (SPD) by volilo 28,5 procenta. Zatímco preference dlouhodobě nejsilnější pravicové strany v Německu se od posledního průzkumu institutu INSA nezměnily, SPD klesly o 1,5 procentního bodu.

Do parlamentu by se ve volbách na konci září dostala ještě protievropská Alternativa pro Německo (AfD) s devíti procenty hlasů či postkomunistická Levice s 10,5 procenta. Po čtyřleté přestávce mají do Spolkového sněmu namířeno i liberálové ze Svobodné demokratické strany (FDP), které chce podpořit sedm procent voličů, zatímco Zelené hodlá volit o půl procentního bodu méně.

Přestože lídři obou nejsilnějších stran Merkelová a Martin Schulz zatím odmítají případné povolební pokračování velké koalice, průzkumy podle analytiků naznačují, že je to nejpravděpodobnější varianta nového rozdělení sil v Německu.

Související