Začátek roku byl ve znamení viditelného nárůstu inflace. Platí to o české ekonomice, většině Evropy a také o USA. Inflace se vesměs vyšplhala na mnohaletá maxima, v případě naší ekonomiky dokonce nad cíl centrální banky.

Hlavním tahounem zrychlení cenového růstu byly komodity, zejména ropa. Vedle ní ale k vyšší inflaci přispěly také ceny potravin, u nichž se projevily mimo jiné výkyvy počasí. Role jádrové inflace, která potraviny a komodity nezahrnuje, byla méně jednoznačná. S výjimkou české ekonomiky, kde zapůsobily specifické faktory jako zavedení EET, byl její nárůst spíše nevýrazný. Už v březnu ale celková inflace ve většině případů zamířila dolů, čemuž napomohl odeznívající tlak cen komodit a také přechodný faktor v podobě načasování Velikonoc.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru