Od našeho zpravodaje z Mosulu - Silnice je posetá krátery, po dešti se v nich drží voda. Z domů kolem zbyly jen stěny s hromadami sutin spadlých dovnitř. Na velké křižovatce kupodivu zůstal stát netknutý semafor a za ním benzinová stanice.

Dál už nic. Řeku Tigris z východní části Mosulu do západní tady nejde překročit. Most al-Hurríja je zničený bombardováním stejně jako všechny ostatní. Nad řekou duní výbuchy a stoupá silný dým. Islámský stát klade odpor iráckým vojákům v úzkých ulicích starého města.

Východní břeh kontroluje armáda, ale pořád sem dopadají rakety. Střelba neustává ani ve chvíli, kdy se Mosulem rozléhá z mešit zpěv muezzinů svolávajících k modlitbě. Prazvláštní symfonie, kterou je možné slyšet zřejmě jen v Mosulu. Táhlý zpěv za doprovodu prudké palby.

Ikonická mešita Islámského státu al-Núrí, snadno rozeznatelná díky nahnutému minaretu, je nedaleko řeky. Nikdo se k ní ale nedostane, bloky v okolí islamističtí ostřelovači zuřivě brání. Jejich vůdce Abú Bakr Bagdádí v této mešitě v červnu 2014 vyhlásil chalífát. A je posledním místem, které armáda bude muset dobýt.

Razítko s kalašnikovy

Tam, kde měl Islámský stát (IS) své pozice a kde jeho bojovníci obsadili vily se zahradami, je i ve východní polovině města obraz zkázy. Mezi troskami leží ohořelé vraky aut a těla členů IS. Rozkládají se v maskáčích a kanadách. Jen přikrytá plechem, dekou nebo rozdrcená spadlou zdí.

Restaurace a obchody otevírají jen pomalu. Kanonádě a náletům lidé na chodnících nevěnují pozornost, v Mosulu tomu už přivykli. Ne všichni ale chtějí o bývalých vládcích hovořit. Například prodavač kebabu z malé restaurace se třemi stoly nejprve souhlasil s rozhovorem, po krátké pauze a pohledu do země si to rozmyslel, že prý má v západní části příbuzné.

Podle majitele sousedního obchodu s cukrovinkami Muhammada získal IS stoupence ve městě spíše mezi mladými. "Byla to těžká doba, všichni se jich báli. Mladým lidem, kteří se k nim přidali, vymyli mozek. Oni ale nepraktikovali skutečný islám, zajímali se hlavně o násilí a zabíjení," vypráví.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.