Pro českou ekonomiku je vývoz pravým požehnáním. Od vzniku České republiky nám vývoz meziročně výrazněji poklesl pouze v roce 2009 a naše bilance zahraničního obchodu byla naposledy pasivní v roce 2004. Od vstupu České republiky do EU tedy nepřetržitě více vyvážíme, než dovážíme. Evropská unie je naším trhem, v roce 2016 směřovalo do zemí EU již 84 procent českého exportu. A dynamika vývozu zboží na nejvyspělejší trhy EU byla velká. Do Rakouska bylo vyvezeno o 6,4 procenta více, do Francie o 3,9 procenta a do Německa o tři procenta. Na první pohled úžasná zpráva. Vždyť čeští vývozci dobývají ty nejnáročnější trhy! Na druhý pohled to je pořád dobrá zpráva, protože zejména díky výrobě exportního zboží máme nejnižší nezaměstnanost v EU a toho bychom si měli vážit. Na pohled třetí si ale můžeme říci, že by bylo ještě mnohem krásnější, kdybychom nehráli úlohu výrobní základny pro západoevropské země.

Zahraniční investoři v zahraničí investují proto, aby v zahraničí vydělali peníze. V Česku se jim to daří, podle Českého statistického úřadu na dividendách vloni odplynulo do zahraničí rekordních 289 miliard korun. Bylo to o 269 miliard více než v roce 2000 a o 62,5 miliardy korun více než v roce 2015. Je to logické. V Česku mají zahraniční investoři nízké náklady a vyvážejí, co pro ně zlaté české ruce vyrobí. Rakousko, Německo a Francie nejsou daleko, náklady na mezinárodní logistiku tedy nejsou vysoké. V Česku je bezpečno, není třeba platit drahé pojistné. Zahraniční firmy většinou účtují v eurech, takže je zas tak moc netrápí, kdy už ČNB uvolní kurz koruny, a předpokládám, že se proti kurzovému riziku zajišťují minimálně. A navíc využívají skvělý bonus v podobě nízkých mezd.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru