Evropská centrální banka včera podle očekávání měnovou politiku nezměnila. Vývoj reálné ekonomiky v prvním čtvrtletí ovšem poskytl už na tomto zasedání ECB důvod pro postupné vyrovnávání hodnocení rizik. Prezident ECB Mario Draghi na druhou stranu vyjádřil potřebu pokračování uvolněné měnové politiky, protože růst mezd a v důsledku i jádrové inflace stále nedosahuje jeho představ. Z tohoto důvodu je diskuse o dalším snížení objemu nakupovaných aktiv pro ECB nyní předčasná.

Podle nás však situace na další snížení objemu odkupu aktiv už nazrála. Možnost, že se tak stane již v červnu, ale zhatila nejistota kolem výsledku francouzských prezidentských a následně i parlamentních voleb. Poslední hřebíček do rakve tohoto data pak zarazily volby ve Velké Británii. Naše prognóza inflace v eurozóně, ale především blížící se politické události, které by mohly nejistoty ohledně dalšího vývoje vyhrotit, jako jsou volby v Itálii, naznačují, že diskuse ohledně tohoto kroku by se měla odehrát v létě.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru