Vedení ČSSD bude podle místopředsedy strany Jana Birkeho jednat o odvolání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z vlády, což redakci potvrdily i další dva zdroje v sociální demokracii.

"Dosud jsme tuto možnost ve vedení strany neprobírali. Nevím, jestli to bude zítra, určitě to bude debata v nejbližších dnech či týdnech," řekl Birke s tím, že se k tématu před pátečním jednáním vedení sociálních demokratů nechce vyjadřovat.

Že se ve vedení ČSSD o odvolání Babiše diskutuje, potvrdily i další dva zdroje ve straně. ČSSD si nechala vypracovat analýzy o Babišově podnikání, ten v reakci prohlásil, že premiér Bohuslav Sobotka vytváří atmosféru pro jeho odvolání.

Andrej Babiš už proto také nepochybuje o tom, že se premiér zaobírá myšlenkou na jeho odvolání. "Rozumím tomu, že ČSSD je před volbami velmi nervózní a udělá všechno pro to, aby mě dostala z politiky," řekl ministr financí. 

Obratem zaútočil na Sobotku prohlášením, že premiér klidně zaprodá vládu a nechá destabilizovat zemi jen proto, aby si udržel "teplé místečko v politice".

"Pokud chce odvolat ministra, který dosáhl přebytku a hospodaří s veřejnými penězi podle hodnocení mezinárodních institucí nejlépe za poslední desítky let, je to jeho odpovědnost," dodal Babiš. 

Na Twitteru poté doplnil, že je připraven odejít. "Bude mi to moc líto, mám tady spoustu práce, kterou jsem chtěl dokončit, ale pokud se pan premiér rozhodne mě odvolat, jsem připraven," napsal.

Doposud žádný podobný rozpor mezi premiérem a ministrem financí Babišově straně na volebních preferencích neubral, podle posledních průzkumů se hnutí ANO pohybuje nad třiceti procenty, což je dvojnásobek toho, co by voliči dali ČSSD. Babiš si je toho zjevně vědom. "Bude se za to muset zodpovídat občanům," dodal.

Související