Světová ekonomika jede na solidní obrátky, globální burzy jsou tak vysoko, že z toho jde už trochu strach, a tak firem, které jsou ochotny prodat veřejnosti své akcie, přibývá. Meziroční růsty částek, které vlastníci společností vstupujících na burzu inkasují, se pohybují ve stovkách procent. Tedy ve světě. Prim jako už tradičně hrají Spojené státy a stále rychleji rostoucí východní Asie, špatně si nevedou ani vyspělé evropské trhy, i když jejich výrazně nižší růst ukazuje, kam se těžiště přesouvá.

První měsíce roku přinesly i dvě emise v hodnotě přes miliardu dolarů. Úspěch té vůbec největší, jíž byla nabídka akcií tvůrce Snapchatu, opět ukázal, že investoři jsou ochotni zasypat penězi i takové internetové projekty, které prodělávají od samého začátku. Neodradila je ani loňská ztráta půl miliardy dolarů. Naděje, že zástup dnešních 300 milionů uživatelů (málokterý je starší třiceti let) se ještě rozroste a nakonec se najde i způsob, jak "prosnapchatované" hodiny teenagerů změnit v zisk, převážila. Snap si nyní burza cení na 25 miliard dolarů, což je víc než součet hodnot pěti čistě českých "bluechips" − ČEZ, Komerční banky, O2, Unipetrolu a Monety.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?