Filip Španiel se jako lékař i vědec setkával s pacienty s vážnými duševními poruchami, kterým se plíživě zhoršoval stav, až se nemoc nakonec v plné síle rozjela. Pak museli podstoupit dlouhou léčbu v ústavu. "Přitom by stačilo, kdyby se příznaky podchytily včas a člověk by například upravil spánkový režim nebo dávkování léků," popisuje odborník z pražského Národního ústavu duševního zdraví.

Přišel proto už před čtyřmi lety s nápadem, že by hrozící propuknutí mánie nebo deprese mohl hlídat "chytrý náramek", který by pravidelně odesílal k vyhodnocení údaje o pacientově denním rytmu a kvalitě spánku. Stávající zařízení, třeba náramky pro sportovce, to neuměla, spojil se proto s firmou Mindpax, aby novinku vyvinula. Dnes ji zkouší pacienti nejen v Česku, ale i v univerzitních nemocnicích v USA, Kanadě nebo Belgii. Čím víc dat bude pohromadě, tím spolehlivěji systém vyhodnotí stav pacientů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Češi vyvinuli náramky varující před propuknutím deprese nebo mánie.
  • Nyní dojednávají zahraniční investory a usilují o evropský patent.
  • Náramky pilotně testují pacienti v Česku, ale i v USA, Velké Británii nebo Belgii.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.