Trestní soud zprostil viny Jindřicha Frühaufa, který podle obžaloby hodil dvě vejce směrem k prezidentovi Miloši Zemanovi. Soudce uvedl, že se skutek nepodařilo prokázat. Důchodce z Kladna vinu popíral, vypověděl, že na shromáždění pouze troubil na vuvuzelu.

"Neurvale mě vytáhli za rukáv nějací dva civilové, mladí kluci. Já mu říkám: 'Co chceš?' Myslel jsem, že mi chce ukrást peněženku. Mně bylo trapně, byla to ostuda, žádná vajíčka jsem neházel. Řekl jsem jim to, byl jsem rozčílený, snad jsem jim i tykal. Do poslední chvíle jsem si myslel, že to jsou zloději. Řekl jsem mu, ať si mě klidně napíše, že nikoho udávat nebudu, protože co mně se může stát, důchodci? Ještě aby někde popotahovali studenty," uvedl třiašedesátiletý Frühauf u Obvodního soudu pro Prahu 2.

Za výtržnictví mu hrozily až dva roky vězení, státní zástupkyně pro něj navrhla peněžitý trest 25 tisíc korun. Úterní verdikt není pravomocný.

Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku či vztah k alkoholu. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce.

Policisté po akci konstatovali, že vrhači spáchali maximálně přestupky proti občanskému soužití. Úředníci městské části pak rozhodli, že házení nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila. Policie nakonec začala skutky na pokyn státního zastupitelství vyšetřovat jako trestné činy. Obvinila dva lidi, k soudu dospělo počínání jen jednoho z nich. Soudce Frühaufovo chování původně vyhodnotil jako přestupek, státní zástupkyně Táňa Dočekalová však proti tomu úspěšně podala stížnost, takže za chování při demonstraci byl nakonec obžalován jediný člověk − Frühauf.

Třiašedesátiletý muž označil své stíhání za hysterickou mašinerii, připadá si jako v Bělorusku, Rusku nebo Číně. Frühauf připouští, že na vuvuzelu troubil. Rozčílilo ho mimo jiné to, že Zeman v projevu "dehonestoval 17. listopad 1989, znevažoval a zlehčoval podíl studentů". Předměty ale podle něj házeli jiní. "To byly stovky vajec, červené karty, ruce nahoře, do toho se vykřikovala hesla Miloše do koše a Dost bylo Zemana," popsal.

Muž, který se v hlavním líčení hájí sám, tvrdí, že účast na shromáždění předem neplánoval.

Související