Na hřebeni Krušných hor v okolí Cínovce se po nich chodí odjakživa. Válí se nenápadně pod nízkými borovicemi, turisté o ně zakopávají na kamenitých cestách, leží v písčitých odvalech z dávno uzavřené šachty. Kdykoliv ale vysvitne slunce, zatřpytí se. Jako by byly něčím víc než jen plátky obyčejné slídy obklopenými horninou připomínající žulu.

Kameny s lithnou slídou, která se podle Cínovce (německy Zinnwald) nazývá cinvaldit, tu ležely bez povšimnutí celá staletí. Byly jen odpadem, který zůstával po těžbě cínu, stříbra a wolframu. Do odkaliště, kde se bývalý důl zbavoval rozdrcené horniny s tehdy bezcenným minerálem, si dokonce lidé dodnes jezdí pro písek. A děti si z něj staví hrady. Skály s takzvanou bílou ropou, jak se lithiu začalo ve světě přezdívat, jsou ale zejména pod zemí. "Zásoby zde zůstaly enormní, nejen tenhle 15 až 20 metrů mocný bývalý odval. Celkem více než šest set milionů tun lithné rudy," říká Otto Janout z firmy Geomet a přitom poklepává špičatým geologickým kladívkem na jeden z kamenů.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru