Národní podnik Budějovický Budvar povede Petr Dvořák, který roky pracoval na rozvoji značky a exportu Plzeňského Prazdroje přímo v Londýně, v centrále bývalého majitele Prazdroje − SABMilleru. Nahradí nejdéle sloužícího ředitele českého pivovaru Jiřího Bočka, který funkci opustil ze zdravotních důvodů.

"Plánuji se zaměřit především na posílení role Budvaru na mezinárodním trhu, z domácího pohledu chci upevnit silnou pozici Budvaru v rámci prémiového segmentu a třetí oblast, která je pro mě zásadní, jsou lidé − jejich rozvoj, nábory, motivace," řekl Dvořák, který nastoupí do funkce 1. května.

Rodák z Liberce se o post v Budvaru začal ucházet poté, co opustil SABMiller. Tam skončil ve chvíli, kdy Prazdroj přešel do japonských rukou. Ve výběrovém řízení na nového šéfa národního pivovaru mu v závěrečném výběru konkuroval dlouholetý sládek a výrobní ředitel Budvaru Adam Brož.

Výběr Dvořáka, který měl na starosti pověst českého piva na britském trhu, je logický. Budvar dnes prodá více než polovinu svého piva, uvařeného v Českých Budějovicích, v cizině. Právě za hranicemi chce do budoucna ještě posilovat. Velká Británie je navíc pro pivovar klíčový trh − je to jedna z mála zemí, kde má Budvar své vlastní obchodní zástupce přímo na místě. V Londýně rozvíjí vlastní hospody, což dělá i Plzeňský Prazdroj.

Dvořáka uvedl do funkce Marian Jurečka, šéf ministerstva zemědělství, které je zřizovatelem národního pivovaru. "Výběrová komise mi doporučila dva finalisty. S oběma jsem se sešel a podrobně zvažoval, koho vybrat. Nakonec jsem si řekl, že by bylo dobré doplnit tým člověkem, který má velmi dobrou zkušenost jak z Česka, tak právě ze zahraničí," okomentoval jmenování Jurečka.

Poslední roky jsou pro Budvar rekordní. Pivovar má schválenou investici ve výši jedné a půl miliardy na rozvoj areálu a výroby. Ta se má zvednout o pětinu. "Předáváme pivovar za situace, kdy se jedná o plně rozjetý vlak, který ještě nabírá na rychlosti," prohlásil ekonomický ředitel Petr Žáček, jenž byl po odchodu Jiřího Bočka pověřen řízením firmy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru