Příznivci Emmanuela Macrona mávali v jeho volebním štábu vlajkami Evropské unie. Při demonstracích na podporu Miloše Zemana se často mává vlajkami s přeškrtnutým unijním symbolem. Rozpor bije do očí a nelze se neptat, co je za ním. Jde o výraz základního rozdílu v naladění obou společností, tudíž toho, že francouzská společnost je dominantně proevropsky otevřená, zatímco česká genericky zatažená do sebe? Nebo je za tím i něco víc, konkrétně to, že v Česku chybí "macronovská" politická nabídka?

Předně nutno říci, že Zeman i Macron symbolizují dvě legitimní odpovědi na otázky, které klade politice současná realita. Odpovědi na globalizaci, migraci, stále sebevědomější Rusko a Čínu a tak dále. Hlavní politická dělicí čára už nevede mezi levicí a pravicí, ale mezi otevřeností a uzavřeností, mezi liberalismem a sklonem k autoritářství. Týdeník The Economist už před rokem trefně napsal, že proevropské globálně myslící levicové i pravicové strany mají dnes víc společného navzájem než s protekcionistickými, identitárními partajemi, i když stojícími formálně na jejich stranách tradičního spektra. Je to vidět ve Francii, kde si v lecčems, především ve vztahu k EU, podává ruku reprezentantka krajní pravice Le Penová s komunistou Mélenchonem, stejně jako v Česku, kde si v odporu k unii notují komunista Vojtěch Filip s Tomiem Okamurou.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru