Tvář německé krajní pravice mizí ze scény. Frauke Petryová, šéfka Alternativy pro Německo, překvapivě oznámila, že nebude frontmankou své strany v záříjových parlamentních volbách. Bude sice AfD dál vést, ale pouze jako spolupředsedkyně, nikoliv jako kandidátka na kancléřku. 

Proč je to zajímavé? Straně AfD patřilo ještě tak před rokem významné místo v panoptiku více či méně nahnědlých postav a uskupení, které začaly v Evropě vylézat z děr a pod praporem boje proti establishmentu se drát do popředí. Ještě v září se strana těšila šestnáctiprocentní podpoře v průzkumech. Barometr preferencí teď spadl na devět procent.
Petryové zlomily vaz vnitrostranické spory, které vyvrcholily teď o víkendu na sněmu v Kolíně nad Rýnem. Pohořela se svým návrhem trochu ubrat na ultrapravicové razanci a vzhledem k upadajícím preferencím AfD prostě zalovit i mezi umírněnějšími voliči. Její stoupenci se sice snaží její odchod z kandidátky dávat do souvislosti s tím, že je těhotná a na vyčerpávající kampaň se necítí, ale tenhle argument je samozřejmě jen málo přesvědčivý. Petryová je těhotná už pár měsíců a volby se rychle blíží. Mohla si to spočítat přece dřív.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?