Tvář německé krajní pravice mizí ze scény. Frauke Petryová, šéfka Alternativy pro Německo, překvapivě oznámila, že nebude frontmankou své strany v záříjových parlamentních volbách. Bude sice AfD dál vést, ale pouze jako spolupředsedkyně, nikoliv jako kandidátka na kancléřku. 

Proč je to zajímavé? Straně AfD patřilo ještě tak před rokem významné místo v panoptiku více či méně nahnědlých postav a uskupení, které začaly v Evropě vylézat z děr a pod praporem boje proti establishmentu se drát do popředí. Ještě v září se strana těšila šestnáctiprocentní podpoře v průzkumech. Barometr preferencí teď spadl na devět procent.
Petryové zlomily vaz vnitrostranické spory, které vyvrcholily teď o víkendu na sněmu v Kolíně nad Rýnem. Pohořela se svým návrhem trochu ubrat na ultrapravicové razanci a vzhledem k upadajícím preferencím AfD prostě zalovit i mezi umírněnějšími voliči. Její stoupenci se sice snaží její odchod z kandidátky dávat do souvislosti s tím, že je těhotná a na vyčerpávající kampaň se necítí, ale tenhle argument je samozřejmě jen málo přesvědčivý. Petryová je těhotná už pár měsíců a volby se rychle blíží. Mohla si to spočítat přece dřív.

V článku se dále dozvíte

  • Byla-li AfD už předtím hodně nahnědlá, teď je ještě více.
  • Místo Frauke Petryové se do čela kandidátky dere dvojice jiných straníků, Alexander Gauland a Alice Weideová, kteří se dál chtějí držet sloganů typu "Islám nepatří do Německa", "Okamžitě vyhostit jakéhokoliv azylanta, jenž poruší zákon".
  • Vnitrostranickým spojencem této dvojice je Björn Höcke, šéf durynské stranické pobočky, jenž počátkem roku prohlásil, že by se Německo už mělo přestat stydět za svou nacistickou minulost.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru