Novinkou v ekonomické diplomacii České republiky jsou takzvaní zemědělští diplomaté, kteří začali působit při některých velvyslanectvích. V únoru loňského roku nastoupila nově na zastupitelský úřad v Moskvě agrární diplomatka Nikola Hrušková.

Vývoj exportu z České republiky do Ruska byl od 90. let poměrně turbulentní. Co ho hlavně ovlivnilo?

Od roku 1993 český export do Ruska narůstal a během dekády se zhruba zdesetinásobil. V ruské ekonomice se ale odehrálo několik zásadních událostí, které měly negativní dopad i na náš export. Jednak to byla měnová krize v roce 1998, jednak světová krize v roce 2009. V obou případech český vývoz do Ruska vždy poklesl. S následnou stabilizací ruské ekonomiky se opět stabilizoval i český export do Ruska. Před zavedením sankcí v roce 2014 se podařilo dosáhnout historicky nejlepších výsledků a český export do Ruska se pohyboval okolo 115 miliard korun za rok. Do Ruska směřovala téměř čtyři procenta z celkového českého vývozu, Rusko se stalo naším nejvýznamnějším odbytištěm mimo země Evropské unie. S rokem 2014 ale přišly sankce, nízké ceny ropy a devalvace rublu, což se opět negativně promítlo i v českém exportu do Ruska. Ten se nyní podílí na celkovém vývozu pouze asi 1,5 procenta. Říkám pouze, ale pořád se pohybujeme v hodnotách okolo 70 až 80 miliard korun ročně. Zmíněné krize postihly všechny obory bez výjimky. Letos se očekává růst ruské ekonomiky, což by opět mohlo pomoci k oživení českého exportu.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.