Francouzská policie vzala do vazby a vyslýchá tři lidi z blízkého okolí útočníka, který ve čtvrtek večer na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku zabil policistu a další dva zranil, než byl sám zastřelen. S odvoláním na nejmenované zdroje z francouzské justice to v pátek uvedla místní média. Identita útočníka zatím nebyla zveřejněna.

"Identita útočníka je známa a byla ověřena," řekl před novináři prokurátor François Molins. S ohledem na vyšetřování ale odmítl totožnost útočníka odhalit. Podle belgického ministra vnitra šlo o Francouze. Policie jej již vyšetřovala v souvislosti s terorismem, uvedla agentura AFP.

Pachatel podle policejních zdrojů francouzských médií cíleně zahájil palbu na policejní hlídku a následně byl zabit.

Mluvčí francouzského ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet v pátek v rozhlase uvedl, že policie pátrá v souvislosti se čtvrtečním útokem v centru Paříže po druhém podezřelém, kterého identifikovaly belgické bezpečnostní složky a vyrozuměly o tom francouzské úřady. Brandet následně agentuře AFP řekl, že hledaný muž se sám přihlásil na komisařství v Antverpách na severu Belgie. O této skutečnosti informovala také agentura Belga.

Prezident Francois Hollande před čtvrteční půlnocí řekl, že okolnosti útoku nasvědčují tomu, že se jednalo o teroristický čin. Později se k atentátu přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Ta přes svou agenturu Amak vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník.

Útočníkův pseudonym "Abu Yussef al-Belgiki (Belgičan abú Júsuf)" naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil. Belgická prokuratura ale odmítla, že by šlo o Belgičana.

"Al-Belgiki znamená Belgičan, ale to je velice široký pojem," uvedl mluvčí belgické federální prokuratury. Podle něj neexistuje žádný důkaz, že útočník byl z Belgie.

Podle agentury AP, která má k dispozici dokumenty o policejním vyšetřování incidentu, policie prohledávala byl 39letého Karima Cheurfiho v poklidné čtvrti pařížského předměstí Chelles. Cheufri byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu.

Policejní zdroje také uvedly, že dotyčný byl letos v únoru zadržen kvůli podezření, že vyhrožoval policistům zabitím, kvůli nedostatku důkazů byl ale propuštěn.

Hollande rovněž vyjádřil hluboký smutek nad zabitým policistou.

"Mé myšlenky směřují k rodině zabitého policisty a taky k blízkým zraněných policistů. Vzdávám hold policistovi, který byl takto podle zavražděn. Musíme udělat vše pro to, aby naše bezpečnostní složky mohly vykonávat svoji práci. Všichni občané musí být ochráněni a budou ochráněni. Základem je důvěra a solidarita," řekl francouzský prezident.

Hollande také řekl, že už bylo zatčeno několik podezřelých, kteří mohli být do útoku zapojeni.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na policejní zdroje, došlo hodinu po prvních výstřelech poblíž Champs-Élysées k další střelbě. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy. Státní zástupci zahájili vyšetřování útoku jako terorismu. Pařížská prokuratura uvedla, že do vyšetřování útoku jsou zapojeni protiterorističtí vyšetřovatelé, píše AP.

"Vyšel jsem z parfumerie a šel po chodníku, kde byla zaparkovaná Audi 80. Z vozu vystoupil muž a začal střílet z kalašnikovu na policistu," řekl Reuters svědek Chelloug. "Policista spadl na zem. Uslyšel jsem šest výstřelů. Bál jsem se. Mám dvouletou dceru a myslel jsem, že zemřu. Útočník střílel přímo do policisty," dodal.

Policejní odbory podle Reuters na Twitteru uvedly, že policista byl zastřelen v autě, které čekalo na zelenou. Útočník byl podle nich ve voze, který projížděl okolo.

Stanice metra u Vítězného oblouku, který se nachází uprostřed bulváru, byla uzavřena. Policie blokovala také velkou část třídy, kam se sjelo mnoho policejních aut, píše deník Le Figaro. V 6.45 hodin ráno se bulvár opět otevřel veřejnosti.

Francouzský premiér Bernard Cazeneuve zdůraznil, že nic nesmí narušit nedělní první kolo prezidentských voleb. Nad bezpečností má bdít více než 50 000 strážců zákona.

Donald Trump označil podle agentury AP incident v Paříži jako teroristický útok a francouzskému lidu vyjádřil soustrast. Lidé podle něj musí být silní a ostražití.

Tři dny před volbami

K incidentu došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb, jejichž zásadním tématem je bezpečnost a teroristická hrozba. V celé Francii platí zpřísněná bezpečnostní opatření. Spekuluje se o dopadech, které bude mít útok na nedělní hlasování, zda ovlivní účast a zda pomůže kandidátům, kteří bezpečnost a boj proti terorismu a islamismu označují za svou prioritu.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který byl proveden ještě před atentátem a který zveřejnila televize BFM TV, by centristický kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron měl vyhrát první kolo s 24 procenty hlasů.

Nacionalistka Marine Le Penová by měla 21,5 procenta, kandidát konzervativní pravice a bývalý premiér François Fillon 20 procent a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon 19,5 procenta.

Kvůli útoku zrušili kandidáti na francouzského prezidenta své mítinky v závěru kampaně, naplánované na pátek. Nejvíce sledovaní favorité, kteří se ve čtvrtek večer sešli v poslední televizní debatě, chtějí před nedělním prvním kolem voleb zaměřit svou pozornost na bezpečnost. V 08.00 zasedne bezpečnostní rada státu, kterou svolal prezident François Hollande. 

K útoku se vyjádřili všichni kandidáti, včetně čtyř s nejvyššími preferencemi.

"Není možné zanechat našim dětem bezbrannou zemi," prohlásila ve čtvrtek večer nacionalistka Marine Le Penová, podle které neučinila současná vláda dost pro to, aby chránila své občany. V prezidentské volbě tak mají voliči podle ní projevit požadavek, aby se pro to udělalo více.

Centristický kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron, který má s Le Penovou podle průzkumů největší šanci postoupit do druhého kola, spoluobčany varoval, že ohrožení terorismem je už stálou součástí života, s níž je potřeba naučit se žít.

Kandidát konzervativní pravice François Fillon vyzdvihl potřebu bojovat proti mezinárodnímu terorismu a islamismu a spolupracovat přitom i například s Ruskem nebo Íránem.

Levicový radikál Jean-Luc Mélenchon vyzval spoluobčany k tomu, aby nepropadali panice, a zdůraznil, že terorismus demokracii neporazí.