Debatu politických špiček s podtitulem Česká republika na rozcestí uspořádal Politologický klub FSV UK. V prvním bloku diskutovali nad současným stavem české politiky a vizí budoucího směřování Česka Andrej Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Miroslav Kalousek (TOP 09), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Zbyněk Stanjura (ODS).

V druhém bloku hodnotili dosavadní vývoj české politické scény bývalí premiéři České republiky: Petr Pithart, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. Akci moderoval Michael Rozsypal z Českého rozhlasu Plus.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
19.4.2017 20:44 | Debata končí

Debata současných i bývalých politiků končí a s tím se uzavírá i naše on-line reportáž. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký večer.

19.4.2017 20:37 | Špidla: Na pohlaví nezáleží

Vladimír Špidla: "Ti, kdo jsou u moci, hájí status quo. Teď jsou u moci muži, tak hájí své pozice. Když se to otevře pro ženy, tak je ta konkurence dvojnásobná,a to je holt pro ně problém. Já mám osobní zkušenost, kdy jsem byl v kolektivu 39 žen jediný muž. A zjistil jsem, že nezáleží na tom, jaké kdo má pohlaví, ale jaký je kdo člověk. To rozhoduje."

Petr Pithart: "Já mám podobnou zkušenost jako Vladimír Špidla, když jsem dělal zahradníka na Petříně. Tam také byla většina žen. Je to tak, jak říká. Ti, kdo jsou u moci, tam nechtějí pustit jiné."

19.4.2017 20:35 | Paroubek: Nestrašte komunismem

Další dotaz je na spolupráci ČSSD a komunistů, kterou nevyloučil Bohuslav Sobotka. "Já si myslím, že strašák komunistů už je trochu vyčpělý. V Moskvě už nesedí Brežněv. Komunisté, pokud by nevystupovali proti našemu členství v EU a NATO, v čem by vlastně byli jiní," reaguje Jiří Paroubek.

Vladimír Špidla: "Vždy záleží na tom, jestli jste schopni udělat koaliční dohodu. A jak znám současnou KSČM, tak tuto schopnost nemají."

"V Moskvě sice už nesedí Brežněv, ale našim komunistům stále imponují autoritativní režimy. Takže já bych byl velmi opatrný. A pokud by nešlo o samu národní existenci, tak ne," odmítá vládní spolupráci s komunisty Petr Pithart.

19.4.2017 20:31 | ...a znovu k ženám

Znovu přichází dotaz na ženy v politice. "Nemyslíte si, že to je i důsledek zvrácené české politiky, která vyhovuje tuzemským politikům, kteří si tak můžou hrát na svém vlastním písečku podle svých pravidel?"

Jiří Paroubek: "Nepochybně je za tím i nízká politická kultura. Ale je tam i ten praktický rys, že průměrní a podprůměrní muži mají potřebu schopné ženy zašlapávat. Já bych tedy hledal ty způsoby, které ženy do politiky dostanou."

19.4.2017 20:26 | Recept na úspěch ve volbách

Co byste dnes udělali pro to, abyste ve volbách uspěli, zní další dotaz. Poradce stávajícího premiéra Vladimír Špidla odpověď s úsměvem odmítá.

Jiří Paroubek: "Změnit program, nemít program archaický, mít charismatické osobnosti. Ale to už se za půl roku nestihne. To je práce na dlouhou trať."

"Doufám, že se kolega Špidla nevyjádřil proto, že má v kapse nějaký trumf. Já bych si to přál. Já bych třeba zveřejňoval statistiky koalic, ve kterých bylo hnutí ANO a které se rozpadly," nabízí Petr Pithart návod, jak otřást podle aktuálních průzkumů nejsilnější rolí hnutí ANO. "Musíme doufat, že se voliči spálí a podruhé se zlepší."

19.4.2017 20:16 | Je v politice málo žen?

Vladimír Špidla reaguje na dotaz na rnedostatek žen v politice: "Politika nevyužívá optimálně celý potenciál, což je celý lid. Ale využívá pouze jeho polovinu. Ale je celá řada zemí, kde se to změnilo. Švédsko, Belgie."

"My muži jsme v tomto burani a ženy se tomu příliš snadno přizpůsobují. Ženy myslí jinak a to je samo o sobě dobře. Ten obraz politického světa je lichý. Je to škoda, je to ztráta. Ale obávám se, že kvóty nepomůžou. Když to velká část žen pokládá za ponižující, tak bychom to měli respektovat. Kdyby to tak nebylo, tak bych byl pro kvóty. Ženy mají cestu do politiky těžší, protože to mají těžší v životě." Petr Pithart sklízí potlesk publika.

19.4.2017 20:06 | Česko není Británie

Co si myslíte o tom, že by v Česku, stejně jako ve Velké Británii, vyhlašoval volby premiér, ptá se studentka z publika.

Vladimír Špidla: "Každá země má své ústavní pořádky. Nevidím důvod, abychom u nás měnili postavení premiéra. Byť je britský politický systém zajímavý a má letitou tradici."

Pithart: "Leckdo Britům jejich politický systém závidí, však na něm pracovali několik staletí. Ale je nenapodobitelný a nepřenositelný."

Paroubek: "Je to ohromná zbraň pro šéfa výkonné moci, moci si říct termín voleb podle toho, jakou má aktuálně podporu."

19.4.2017 20:02 | Kam míří ČSSD?

Jiří Paroubek ještě komentuje aktuální situaci v ČSSD: "Tyto všechny odchody a rezignace nemají moc společných jmenovatelů. Možná jen u některých, že už by se nedostali do sněmovny. Takto asi usuzoval třeba Jeroným Tejc. Chtěl se vyhnout porážce. Nevidím to nijak dramaticky. Ale ČSSD možná došla na konec nějaké etapy a bude muset udělat velmi závažné změny."

Na Paroubkovo hodnocení současné ČSSD reaguje i Vladimír Špidla: "ČSSD je normální živoucí strana. A to se projevuje tak, že lidé přicházejí a odcházejí. To je přirozený politický proces."

19.4.2017 19:54 | Kdo je nadějí české politiky?

Vidíte nějakou osobnost, naději české politiky?, zní další otázka z pléna. Petr Pithart prosí o čas na rozmyšlenou.

Špidla: "V mém pohledu sociálně-demokratického politika si myslím, že si ČSSD zvolila momentálně nejsilnější osobnost, kterou má. Do budoucna se rýsují osobnosti, ale je třeba vyčkat, až jak se bude ČSSD dál vyvíjet. Když se podíváte na nás, tak došlo k výměně politických generací. A sociální demokracie ji zvádla," myslí si Vladimír Špidla.

Jiří Paroubek: "Rozhodující v politice je ne věk, ale výkonnost. Není potřeba hrát na nějaké perspektivní síly. Já si neodvážím označit někoho za příslib do budoucnosti. Neberte to jako namyšlenost. Já si myslím, že pokud ten talent je, a přijde do konkrétní situace, tak se projeví a rozvine se."

19.4.2017 19:45 | Referendum v Turecku

První otázka v druhé části debaty z pléna je na referendum v Turecku: Co říkáte na výsledek hlasování a představuje pro Evropu hrozbu?

Jiří Paroubek: "Já bych ty věci neviděl nijak dramaticky. Erdogan je politik ne úplně evropského typu. Jednou jsem se s ním setkal a musím říct, že mě šokoval. On je z jiného světa. Proč by tedy politik, který je z orientu, měl být jiný, než všichni z této oblasti. Tedy autoritativní.Já nepochybuji, že v Turecku je demokracie omezovaná. Samozřejmě, že to byly volby nerovné. Na druhé straně mě překvapilo, jak se zachovali Turci v Evropě. Lidé, kteří konzumují výhody demokracie, hlasují pro takovéto změny. Tomu nerozumím."

Vladimír Špidla: Turecko je velmi komplikovaná země. Ale Atatürk ukázal, jak velké změny je schopno. Politická zkušenost mi říká, že věci trvají dlouho. A toto není konec, to je jen jedna část vývoje. Neumím ale odhadnout, jak dlouho to bude trvat, než se situace stabilizuje nebo naopak destabilizuje."

Petr Pithart: "Kolegové to vidí optimističtěji, než já. Výsledky voleb ve velkých německých městech bych nebagatelizoval. Znamená to, že na ně neudělala demokracie v jedné z nejspořádanějších zemí Evropy dojem neudělala. To je pro mě jedna z nejhorších zpráv poslední doby."

Petr Pithart: "Je to nezadržitelný proces, Turecko míří k autoritativnímu režimu."

Související