Financování podle počtu žáků příští rok skončí v základních a středních školách. Vysoké školy má potkat podobná změna − peníze od státu už by si nerozdělovaly hlavně podle počtu studentů, ale nově i na základě vědeckých výstupů a podle společenské poptávky po oborech. Roli by hrála také atraktivita školy mezi studenty a délka studia.

4,5 miliardy

korun by mělo v roce 2018 přibýt v rozpočtu vysokých škol. Letos mají 21 miliard korun.

O nutnosti změnit financování vysokých škol se mluví už od dob ministryně školství Petry Buzkové. Zatím se ale žádný z návrhů nepodařilo schválit. Ministerstvo teď vysokým školám představilo první návrh změny institucionálního financování 2018.

HN mají návrh k dispozici, slibuje navýšit 21mi­liardový rozpočet o 4,5 miliardy korun. Vysoké školy by se měly podle chystané změny rozdělit na ty zaměřující se na výzkum s největším počtem studentů, na zbývající vysoké školy s vědeckou činností, na neuniverzitní a na umělecké. V každé kategorii se bude výkon, tedy vědecké výstupy, hodnotit jinak.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.